VROČINA

Treba bo zalivati vrt

Objavljeno 20. junij 2012 21.40 | Posodobljeno 20. junij 2012 21.42 | Piše: M. F.

Rastline zalijte, preden začno veneti, vedno zjutraj ali zvečer in tako, da bo voda prišla do korenin.

Razpršilke so praktične, a za zalivanje porabijo velike količine, poleti še posebno dragocene vode.

Čeprav smo se komaj poslovili od deževnih dni, bo poletna vročina hitro izsušila zemljo. Kdaj bo potrebno zalivanje na vrtu, je odvisno od njegove lege in vrste prsti. Propustna in peščena tla se izsušijo hitreje kot ilovnata. Najboljše bo, da opazujete stanje, in zlahka boste spoznali, kdaj rastline prosijo za dodatno vlago. Vedite pa, da jih morate zaliti, preden začno veneti, sicer bodo dovzetnejše za bolezni in škodljivce.

Kdaj je pravi čas?

Vedno zalivajte zgodaj zjutraj ali pozno popoldne. Tako boste zmanjšali  izparevanje vode in preprečili ožige listov. Ti se pojavijo, ker kapljice vlage delujejo kot povečevalno steklo, povečajo moč sončnih žarkov in rastlina se poškoduje.

Kaj pa način?

Vsekakor si vzemite čas. Vodo potrebujejo korenine, ne listi, kar pomeni, da je treba zalivati tako, da ta pronica globoko v tla in ne zmoči samo površine.

Katere rastline potrebujejo posebno skrb?

Mlade rastline in enoletnice: Ker še nimajo močno razvitih koreninskih sistemov, so lahko ob suši močno prizadete. To velja zlasti za vrtnine, kot so paprike, paradižniki, jajčevci, buče, kumare …

Rastline v posodah: V majhni posodi rastline vodo porabijo prej. To pomeni, da je potrebno zalivanje vsaj enkrat dnevno. Pri lončnicah je treba paziti tudi na to, da jih ne zalivate premočno, saj lahko stoječa voda zaduši korenine in povzroči propad celotne rastline. Posadite jih v posode z luknjami za odtok, na dno pa položite pesek ali lončene črepinje, kar omogočajo dobro odtekanje vode.

Rastline blizu zidu: Tiste, ki rastejo blizu stene, dobijo manj vlage. Pri globoko zakoreninjenih rastlinah sicer ne bo težav, pri drugih vrstah pa lahko v vročih poletnih dneh pride do venenja.

Rastline s plitvim koreninskim sistemom: Mednje sodijo rododendroni in nekateri iglavci. Ob daljši suši korenine teh rastlin ne dosežejo plasti tal z vodo in se brez pomoči lahko posušijo.

Voda je dragocena

Poleti, ko je padavin malo, je treba z vodo ravnati varčno. Z zastirkami iz pokošene trave ali slame preprečite prehitro izparevanje, z izboljšavo tal pa lahko podaljšate čas med posameznimi zalivanji. Peščena tla obogatite z ilovico, tudi dobro pognojena prst dlje zadržuje vlago. V večjih sodih zbirajte deževnico, predvsem pa zalivajte pravilno: vedno le posamezne rastline. Pri zalivanju celotne grede s pršilko bodo izgube vode precej večje. Pomagate si lahko tudi s plastenkami. Odrežite jim dno in jih z vratom zapičite ob rastline. Zvečer jih napolnite z vodo, ta bo tako počasi prihajala do korenin. Raje kot vsak dan po malem jih zalivajte vsak drugi ali tretji dan, vendar temeljito. Tako boste spodbudili rastline k razvoju globokih korenin, ki bodo omogočile rastlini črpanje vode iz večje globine.

Deli s prijatelji