PRAŠNO

Tako lahko premagate prah

Objavljeno 08. marec 2012 08.00 | Posodobljeno 08. marec 2012 08.00 | Piše: M. F.

Čeprav se vedno znova nalaga, ne obupajte: znebite se vseh lepih, a vedno prašnih figuric, omislite si predpražnik in skrbite za primerno vlažnost zraka v prostorih.

V boju s prahom boste najučinkovitejši, če boste vztrajni in dosledni.

Le kako se uspešno upreti nečemu, kar se vedno znova vrača? Seveda imamo v mislih prah. Čeprav police vsak dan obrišete, zvečer na njih znova opazite sive sledi. Še posebej pozimi je zaradi kurjave prahu še več, prvi korak v boju proti njemu pa je zaščita pred njim. S temi nasveti bo šlo lažje.

 »V prostorih, kjer preživite veliko časa, zmanjšajte količino figuric na policah. Te privlačijo prah in jih je težko čistiti,« svetuje mikrobiolog Mark Sneller.

Pred vhodna vrata postavite velik, masiven debel predpražnik z gostimi vlakni, tako boste zmanjšali količino prahu in umazanije, ki v stanovanje pride skozi vhodna vrata.

V prostorih, kjer preživite največ časa, si omislite vlažilnike in čistilnike zraka, ki iz ozračja nase vežejo prah, hkrati pa osvežijo zrak v prostoru. Izogibajte pa se ionskim čistilnikom. Raje uporabite ventilatorske. Vlažnost v zraku naj se giblje med 40 in 50 odstotki. Tako boste zmanjšali statično elektriko, ki privlači prah.

Lesene, plastične ali kovinske zastore je mnogo lažje čistiti kot zavese iz tkanin. Treba jih je zgolj obrisati s krpo iz mikrovlaken. Če se zavesam ne morete odpovedati, najprej očistite nosilce, zavese pa nato presesajte po celotni dolžini.

Pri pranju krp za brisanje prahu, še posebej tistih iz mikrovlaken, ne uporabljajte mehčalca, saj zmanjšujejo njihovo sposobnost za vpijanje prahu.

Če ste alergični na drobce prahu ali se vsako jutro zbujate z zamašenim nosom, razmislite o antialergijskih prevlekah in blazinah. Dvakrat letno jih operite v topli vodi.
 

Deli s prijatelji