LUČI

Svetlobna drugačnost

Objavljeno 20. maj 2012 18.00 | Posodobljeno 20. maj 2012 18.00 | Piše: Julija Strle

Kaj je bilo novega na sejmu Light+Building v Frankfurtu, najpomembnejšem in največjem za vse, ki predstavljajo razsvetljavo in avtomatizacijo.

Johnny B. Butterfly oblikovalca Inga Maurerja – vrhunska eleganca.

Nesporno je sejem Light+Building v Frankfurtu najpomembnejši in največji za vse, ki predstavljajo razsvetljavo in avtomatizacijo. Tokrat so predstavili napredek v razvoju svetlobnih virov s poudarkom na energijski učinkovitosti in digitalizaciji v gradnji.

Letos so bili vidnejši štirje različni slogi:

  • naravna skupnost, poudarek na naravnih materialih s kančkom humorja;
  • nežni minimalizem, združevanje enostavnosti in učinkovitosti;
  • fluorescentno moderno prijazen dizajn v močnih barvah, ki še posebno poudarjajo obliko;
  • vroča eleganca, čiste linije z veliko črnine, bronzne in zlate barve.

V okviru sejma so bili predstavljeni izbrani mladi oblikovalci svetil z vsega sveta. Vročih novitet ni manjkalo, vsem inovativnim svetilom pa je skupni imenovalec LED-svetlobni vir, saj lahko z novimi tehnologijami dosegajo oblike, ki so bile s starimi svetlobnimi viri skoraj nemogoče.

Med razstavljavci svetil je bilo precej Slovencev. Intra Lighting in Vertigo Bird sta bila s svojimi novimi svetili tudi izbrana, da se predstavita na Trendforumu, ki predstavlja smernice pri oblikovanju svetil.

image

Nagrada Design Plus za Slovence

Na sejmu Light+Building v Frankfurtu je svetilo Deux pièces dobilo prestižno priznanje Design Plus.

Deux pièces je za Intra lighting oblikoval ugledni belgijski studio Serge Cornelissen. Svetilo v dveh delih vzbuja pozornost z izčiščeno obliko, v razmeroma majhni prostornini pa skriva veliko tehnoloških novosti in prednosti. Zanj so v razvojnem oddelku Intra lighting razvili prilagojen inovativni hladilni sistem. Za izdelavo so uporabili najboljše materiale in natančno domislili sleherno podrobnost. Od zasnove do serijske proizvodnje so potrebovali le sedem mesecev, kar je najkrajši čas razvoja nekega izdelka v zgodovini podjetja. Poleg osnovne različice tračnega reflektorja sestavljajo družino svetil Deux pièces še štiri izpeljanke. Najpomembnejše lastnosti tega uspešnega svetila so natančnost osvetlitve, prijazna svetloba brez sevanj UV in IR z odličnim barvnim prepoznavanjem, energijska učinkovitost in trajna tehnologija brez stroškov vzdrževanja.

Poleg nagrajenega svetila Deux pièces je Intra lighting predstavil tudi druge izdelke, katerih skupni točki sta modularnost in energijska učinkovitost – vsa njihova svetila namreč izpolnjujejo standard, ki si ga je podjetje postavilo samo, in sicer morajo dosegati več kot 80-odstotni izkoristek (izdelali so tudi svetilo s 97-odstotnim izkoristkom). 

Pametne preproste rešitve

Vertigo Bird po besedah Silva Kačarja sodeluje z večinoma še neuveljavljenimi imeni iz oblikovalskega sveta, ki si šele utirajo pot. Slovenski Vertigo Bird s filozofijo simple and smart je v Frankfurtu navdušil z izčiščeno zasnovo razstavnega prostora. Predstavili so razširjeno družino sedmih novih skupin izdelkov, ki nakazujejo nove smernice pri oblikovanju svetil. Da vedo, kaj počnejo, dokazujejo tudi tri svetila blagovne znamke Vertigo Bird, ki jih je frankfurtski sejem uvrstil na razstavo Trendforum – Baloon (oblikovalec Uli Budde), Hippo (oblikovalca A+A Cooren) in Jinn (oblikovalec Mathias Hahn).

Deli s prijatelji