PASJA

Strok česna za zdravje, cela glavica je strupena

Objavljeno 08. avgust 2013 17.00 | Posodobljeno 08. avgust 2013 17.00 | Piše: Maruša Podjed
Ključne besede: česen

Česen je začimba in zdravilo, znan je že iz antičnih časov.

Previdnost pri majhnih psih ni odveč. Foto: Maša Močnik

Ima številne ugodne učinke na zdravje, saj je naravni antibiotik, deluje proti parazitom in virusom ter krepi imunski sistem.

Do dva stroka na kilogram

Vsi vemo, da je navadna kuhinjska sol strup – kar pa nas ne ustavi, da ne bi z njo začinili sleherne jedi. Vsaka snov je namreč lahko strupena – če ni v pravi količini, seveda. Strupeni odmerek česna za naše ljubljenčke je dva stroka na kilogram telesne teže. Desetkilogramski pes bi moral pojesti celo glavico česna, da bi se zastrupil. Previdnost zato ni odveč pri zelo majhnih štirinožcih.

Strupena snov se imenuje tiosulfat. Vsebuje ga tudi česnova sorodnica čebula, le da ga ima bistveno manj in je vseeno primerna popestritev pasjega jedilnika. Zastrupitev se kaže s hemolitično anemijo – gre za razpad rdečih krvničk, ki prenašajo kisik po telesu. Znaki zastrupitve pa so: šibkost, neodzivnost, blede dlesni, bruhanje, driska, pospešeno dihanje.

Proti glistam 
in klopom in 
še in še

Česen ima številne ugodne vplive na organizem, tako na človeškega kot pasjega. Deluje proti škodljivim bakterijam, virusom in glivam, krepi imunski sistem, ugodno vpliva na prebavo, razstruplja telo in deluje proti raku … Kar je še posebno zanimivo za nas ljubitelje psov, pa je to, da deluje proti črevesnim zajedavcem in klopom ter bolham. Njegove učinkovine se namreč izločajo skozi kožne pore, paraziti pa so kar 10.000-krat bolj občutljivi za njihov vonj, kot smo ljudje. Naš kosmatinec bo torej neprijetnega vonja za nadležne parazite, mi pa ne bomo zaznali vonja po česnu.

Kako ga pripravimo?

Svež česen je najboljši – nasekljamo ali zdrobimo ga ter ga pustimo na zraku od 10 do 15 minut, da se tvori zdravilni alicin. Nato ga samo vmešamo v pasjo hrano. Za krepitev imunskega sistema je dovolj en strok na 10 kg telesne teže, od dva- do trikrat na teden. Za delovanje proti zajedavcem pa ga moramo dajati en teden vsak dan in nato samo še od dva- do trikrat na teden.

Če svežega nimamo na voljo, lahko strok nadomestimo s polovico čajne žličke posušenega zmletega česna.

Strah pred česnom je torej odveč in ga lahko mirne vesti uporabimo za zatiranje klopov, bolh in podobne golazni. Zaradi njegovih pozitivnih učinkov na zdravje je odlična alternativa kemičnim preparatom za odganjanje parazitov. Ker so rakasta obolenja najpogostejši vzrok smrti pri psih, pa lahko uporaba česna prepreči ali vsaj odloži njihov razvoj.

Deli s prijatelji