CVET SPRAVE

Sprti s svojo drago? Podarite hortenzijo

Objavljeno 05. september 2013 18.00 | Posodobljeno 05. september 2013 18.00 | Piše: M. F.

Domovina hortenzije so vlažna območja severne in južne Amerike, danes pa obstaja več kot 70 vrst te rastline.

Cvet hortenzije v dom prinaša mirnost in ubranost.

Od junija pa vse do pozne jeseni na vrtovih, dvoriščih ali balkonih in terasah priteguje pozornost hortenzija s svojimi cvetovi. Ti so velika kobulasta socvetja v najrazličnejši barvi: od bele do rožnate, vijolične, rdeče, modre, zelene ... Po ljudskem prepričanju hortenzije pomenijo spravo med ljubimcema ali zakoncema, šopek tega cvetja pa v dom prinaša mir.

Dobro je vedeti

Hortenzije za vzgojo niso zahtevne. Najboljši čas za sajenje novih grmičkov je tako kot za vse grmovnice oktober. Na začetku vegetacije spomladi jih je treba nahraniti z gnojilom ter jih vso dobo cvetenja redno zalivati. Področje okoli korenin je dobro zaščititi z zastirko, ki zadržuje vlažnost tal. Najbolj jim namreč ustrezajo vlažna tla v polsenci ob zidovih hiš. Barva cvetov je odvisna od kislosti tal. Bolj so kisla, bolj modri so cvetovi. Če se kislost zmanjšuje, cvetovi postajajo bolj rožnati. Najraje imajo zemljo s pH od 4,5 do 6,5.

Okras ali zaščita

Cvetoča stebla je mogoče odrezati in jih postaviti v vazo ali jih posušiti. Posušeni so lep okras doma vse leto, primerni pa so tudi za izdelavo najrazličnejših cvetličnih aranžmajev. Lahko pa jih pustite na grmovju vso zimo, z njimi tako popestrite poznojesenski in zimski vrt ter hkrati zaščitite pred mrazom nove poganjke.

Spomladi, ko odženejo prvi listki, je stare cvetove treba porezati tik nad novimi poganjki – tako kot tudi tanke in stare veje, le da te neposredno nad tlemi. Tako bo grm zadihal, na pogled bo lepši, bujnejša pa bosta tudi njegova rast in cvetenje. Prav pomlad je primerna za razmnoževanje rastline. Povsem preprosto v zemljo potaknite vrhove, ki nimajo cvetnih nastavkov.

Male skrivnosti velikih mojstrov

Barva cvetov je torej odvisna od kislosti tal, v katerih rastlina raste, z nekaj zvijačami pa jih lahko spremenite tudi sami. Če boste v zemljo tik ob korenino zapičili stare žeblje, boste spremenili sestavo tal in cvetovi se bodo obarvali modro. Enak učinek bodo imele iglice iglavcev, ki jih lahko razporedite okoli korenin kot zastirko. Če je vaša rastlina manjše rasti in jo vzgajate v cvetličnem loncu ali koritu, lahko njeno barvo spremenite tudi tako, da vodi za zalivanje dodate črnilo za nalivnik. In kot vemo, to danes obstaja v številnih različicah ...

Deli s prijatelji