JESEN

Spravimo le zdrave plodove

Objavljeno 03. oktober 2012 08.40 | Posodobljeno 03. oktober 2012 08.42 | Piše: Jože Barbo

Na drevesih zori še zadnje sadje, jesenski veter pa že napoveduje prihajajoče hladnejše dni.

Jeseni ima sadjar res največ dela s spravilom pridelka, a ne pozabimo presaditi dozorelih rastlin, odstraniti obolelih in odmrlih dreves, pograbiti odpadnega listja in pripraviti zastirke, ki je izjemna hrana za izmučen koreninski sistem, ki bo tako okreval pred zimo. Voluhar si jeseni nabira zimsko zalogo, ne izpustimo priložnosti in mu nastavimo pasti. Vse našteto bo pomembno prispevalo k morebitnemu boljšemu in bolj zdravemu pridelku v prihodnjem letu.

Spravilo sadja

Pravi čas in način spravila sta v prvi vrsti odvisna od načina uporabe. Za takojšnjo uporabo je sadje lahko tudi povsem dozorelo na drevesu. Že če ga želimo shraniti za nekoliko daljše obdobje, je bolje, da ga oberemo pred polno dozorelostjo. Vsekakor mora biti ob sadje obiranju fiziološko dozorelo.

Ste morda vedeli, da je za predčasno odpadanje plodov pri jablanah velikokrat kriva dolžina pecljev? Daljši ko so peclji, bolj lahko kljubujejo vetru, saj z nihanjem ublažijo moč vetra. Večina domačih starih sort jablan ima žal plodove s kratkim pecljem, kar ni najbolj zaželeno, posebno če imamo vetru izpostavljeno lego. Velja pa osnovno pravilo, spravimo le zdrave plodove. Za predelavo lahko uporabimo od bolezni delno poškodovane, vendar jim prej obrežemo gnile in bolne dele, tudi če nameravamo iz njih skuhati žganje.

image

Procesi v drevesu

Jeseni po dozorelosti plodov se začnejo drevesa pripravljati za naslednje leto. Hranilne snovi, ki nastajajo kot produkt fotosinteze v listih rastline, nalagajo v spodnji del in korenine. Ta rezervna hrana je potrebna za spomladansko brstenje in bo tam varno spravljena pred nizkimi zimskimi temperaturami. To še posebno velja za rastline, ki jih nameravamo presaditi med zimskim mirovanjem. Priporočljivo je, da si te rastline naberejo kar največ asimilatov in jih presadimo, ko so naravno povsem dozorele in je listje samo odpadlo. Če imajo rastline pred prvo močnejšo slano dovolj časa, celo izkoristijo nekaj koristnih snovi iz listov.

Odpadlo sadje in listje

Če je sadje zdravo, ni nič narobe, če ostane pod drevesi, saj je koristna hrana številnim živalim: pticam, ježem, vevericam, polhom, divjadi... Odpadlo listje pa postane zastirka in po razpadu tudi vir hranilnih snovi za korenine. Težava nastane, če pustimo na tleh bolne plodove, na katerih bo bolezen prezimila in bo prihodnje leto zopet nevarna za drevo. Enako velja za bolno odpadlo listje. V tem primeru je priporočljivo oboje odstraniti.

image

Odstranitev in zamenjava dreves

Zaradi ostarelosti, neustreznosti sadne vrste ali sorte ste se odločili odstraniti sadno drevo. To običajno storimo v obdobju, ko so drevesa brez listja. Debelejše dele se običajno porabi za kurjavo, drobnejše veje pa se skuri.

Če boste na isti prostor posadili drugo sadno drevo, se še posebno potrudite in odstranite čim več korenin.

Sadje oberimo pravočasno

Zorenje lahko opazimo ob spreminjanju barve, tudi po rjavo obarvanih peškah. Ko začnejo plodovi odpadati od dozorelosti in se že dela škoda, je to zadnje opozorilo, da je treba pridelek pobrati.

Lahko sadite na isti prostor isto sadno vrsto? Bolje, da ne, saj ta iz tal koristi hranilne snovi enostransko, zato bo druga sadna vrsta dokazano uspevala bolje. Za jablano bi tako posadili na primer slivo ali češnjo. A kljub vsemu imate zaradi majhnosti vrta željo saditi isto sadno vrsto in bi morda zamenjali le sorto. Nobenih težav ni, le nekoliko več dela je treba, in z majhno zvijačo vam bo uspelo. Ob odstranitvi drevesa običajno že tako nastane jama. To še povečamo z odstranitvijo čim več izrabljene zemlje in jo nadomestimo z dobro zemljo z drugega dela vrta. Novo drevo ne bo občutilo, da je pred njim zemljo dodobra izkoristil predhodnik, saj bo ta povsem spočita in bogata s hranili.

Voluhar

Večna težava sadjarjev. Ker vemo, da tako kot nekatere živali jeseni nabira hrano za ozimnico, lahko to izkoristimo. Običajno dobimo v sadni vrt tudi tiste voluharje, ki leto preživijo v bližini bolj okusnih poljščin in vrtnin. Nastavimo jim hranilne vabe, ki jih bodo spravili poleg druge nabrane hrane v zimske shrambe globlje v zemlji. Po zaužitju ob zimski lakoti bodo poginili.

Nekaj trenutkov zase

Vzemite si nekaj časa povsem zase, ko boste ob sprehodu skozi sadovnjak odmislili tisoč in eno skrb ter uživali v toplih jesenskih žarkih. Ob pogledu na spreminjajoče se barve odpadajočega listja. Na stvaritev narave in rezultat svojega dela.

Deli s prijatelji