NAVLAKA

Spomladansko (o)čiščenje

Objavljeno 02. maj 2013 20.00 | Posodobljeno 02. maj 2013 20.00 | Piše: Ajda Janovsky

Temeljito čiščenje naredi naš dom prijetnejši in vabljivejši, nekatere vzhodnjaške vede pa mu pripisujejo celo koristne učinke na zdravje in počutje.

Pomivanju kopalnice ženske namenijo več kot pol ure na teden.

»Čiščenje prostora, tako fizično kot energetsko, je pomembno tudi z vidika feng šuja,« poudarja arhitektka in poznavalka feng šuja, stare kitajske vede o tem, kako ustvariti zdravo bivalno in delovno okolje ter doseči čim večjo ubranost z naravnimi energijami planetov, Špela Kryžanowski. »Pomembno je, da smo obdani s predmeti, ki dvigujejo energijo. Ni tako pomembno, ali je teh predmetov veliko ali malo, pomemben je naš odnos do njih. Če jih ne potrebujemo več, je prav, da jih umaknemo iz svojega življenja,« dodaja avtorica knjige Feng shui, ki je izšla lani. Nekaj podobnega meni Tina Pipan, svetovalka vastuja, indijske različice feng šuja: »Pomlad je čas, ko stvari začenjamo na novo, hkrati pa moramo spustiti staro, če želimo pripraviti prostor za nove, pozitivne izkušnje.«

Tudi Pipanova poudarja, da je najpomembnejše, da se znebimo reči, ki jih ne uporabljamo več: »Najmanj eno tretjino stvari odstranite, podarite, tudi če vam je težko – to bo imelo še toliko večji učinek na nove priložnosti v vašem življenju.«

A kam z rečmi, ki jih ne potrebujemo več? Če ste vešči dela z računalnikom, se jih boste najpreprosteje znebili prek malih spletnih oglasov. Če jih želite podariti, je kot naročena stran podarimo.si. Slabost malih oglasov pa je, da se odvečne robe ne boste znebili takoj, ampak boste morali počakati na primernega odjemalca, ki ga morda niti ne boste našli.

Podarite pomoči potrebnim

Uporabne predmete, pohištvo ali obleko lahko oddate v dobrodelne namene v humanitarnih centrih Rdečega križa ali Karitasa. V večjih mestih so vam na voljo tudi različne posredovalnice predmetov, v katerih lahko oddate rabljene predmete: v Ljubljani lahko to storite v posredovalnici Stara roba nova raba na Poljanski cesti 14, ki sprejema vse – od manjših predmetov, posode, pohištva do športnih rekvizitov in glasbil, ter v Okoljskem centru na Trubarjevi 50 v Ljubljani, kjer vsako zadnjo sredo v mesecu od 17. do 19. ure potekajo izmenjave oblačil. Pohištvo, opremo za dom, računalniško, športno in otroško opremo, gospodinjske aparate, igrače, knjige lahko oddate tudi v Centrih ponovne uporabe v Ormožu, Rogaški Slatini, Tepanjah, Vojniku in Velenju, kjer z denarjem od prodanih rabljenih reči omogočajo delovna mesta težko zaposljivim ljudem. Odej, brisač in različnih pripomočkov za nego psov ali mačk se bodo razveselili v različnih zavetiščih za živali.

Znebite se navlake 
in zaslužite

Tisti podjetnejši se boste morda raje kot za oddajo odločili za prodajo na katerem od bolšjih sejmov. V Ljubljani in Mariboru sta bolšja sejma vsako nedeljo med sedmo in 13. uro: Ljubljančani boste tržnico našli na Cesti dveh cesarjev, Mariborčani pri (nekdanjem) Tamu. Rabljene predmete lahko prodate tudi prek katere od komisijskih prodajaln – ena takšnih je spletna prodajalna www.komisijska.si. Starši se boste razveselili tovrstnih prodajaln otroških oblačil in rekvizitov: v Ljubljani med drugim deluje trgovina Smrkolin na Celovški cesta 179, v Mariboru Suzi Flo na Ljubljanski 71, v Kopru Ajatutaja na Beblerjevi ulici 7, v Novi Gorici Pufeta na ulici Gradnikove brigade 53, v Kranju Lunca na Ulici Lojzeta Hrovata 4c.

Prave odpadke 
na prave kraje

Odslužena električna in elektronska oprema ne spada med navadne smeti. Če je niste oddali trgovcu takrat, ko ste nakupovali novo napravo (odslužene so dolžni sprejeti po zakonu!), jih lahko odpeljete v zbirni center podjetja za odvoz odpadkov v svojem kraju (oddaja je za občane običajno brezplačna, razen za večje količine gradbenih materialov). Enako lahko storite s kosovnimi odpadki – mednje spadajo kopalniška oprema, pohištvo in preproge –, če nimate prostora, da bi jih shranili do kosovnega odvoza, ki je v večini krajev enkrat na leto brezplačen. Posebna previdnost velja pri ravnanju z nevarnimi odpadki, kot so odslužene sijalke, baterije, olja in masti, zdravila ter vse drugo, kar vsebuje ali je narejeno iz do zdravja škodljivih snovi. Če je zbirni center takšnih odpadkov predaleč, lahko nekatere odnesete kar do lokalnih trgovin. Baterije in sijalke med drugim sprejemajo v nekaterih večjih trgovinah, kot so Interspar, Bauhaus in Tuš, odpadna zdravila v lekarnah, elektroniko, električne izdelke, igrače in podobno v nekaterih poslovalnicah Mercatorja (seznam poslovalnic je na letakih v njihovih trgovinah), odpadne mobilne telefone pri Si.mobilu in Tušmobilu.

Deli s prijatelji