SPANJE

Slaba spalna rutina ogroža učni uspeh

Objavljeno 18. julij 2013 09.00 | Posodobljeno 18. julij 2013 09.00 | Piše: M. F.

Otroci, ki v rani mladosti k počitku ležejo prepozno, imajo kasneje v šoli slabše ocene.

Spanje je za razvoj miselnih sposobnosti bistvenega pomena.

Otroci, ki so od ranega otroštva prikrajšani za ustaljeni ritem spanja ter ostajajo budni pozno v noč, so v šoli slabši učenci, je pokazala raziskava univerze London, ki je vključevala 11.000 otrok.

Glede na njene izsledke malčki, ki v starosti od treh do sedmih let v posteljo odhajajo po 21. uri, kasneje pri matematičnih preizkusih in branju dosegajo slabše rezultate. Prav tako imajo tisti, ki nimajo ustaljenega spalnega ritma, med šolanjem na splošno slabše ocene. Posledice nepravilne spalne rutine so še posebej vidne pri deklicah, so za BBC povedali raziskovalci.

Možgani potrebujejo počitek

»Vpliv spanja na kognitivne in splošne miselne sposobnosti je ogromen. Prav med počitkom namreč možgani skladiščijo nova znanja in veščine, usvojene čez dan,« je pojasnila voditeljica raziskave profesorica Amanda Sacker.

Tudi drugi vplivi

Nedoslednost staršev pri navajanju otrok na spalno rutino je seveda lahko posledica tudi sicer kaotičnega družinskega okolja, kar se nedvomno kaže pri slabšem učnem uspehu, je povedala Sackerjeva.

Kljub temu pa tudi sicer ne gre zanemariti pomembnosti spanja. To je vendarle nujno potrebno za razvoj mentalnih sposobnosti in v tem pogledu še kako lahko vpliva na dosežke otrok v šoli ter v celotnem kasnejšem življenju, pojasnjujejo znanstveniki.

Deli s prijatelji