PRI ČEVLJARJU

Škornji naj visijo, da ohranijo obliko

Objavljeno 06. marec 2012 13.30 | Posodobljeno 05. marec 2012 22.55 | Piše: Domine Zupančič - Koral

Kmalu se bomo poslovili od zimske obutve.

V škornje vstavimo opornike in jih obesimo, tako ohranjamo obliko. Foto: Koral

Da nam bo obutev hvaležno služila tudi naslednjo zimo, jo primerno shranimo. Usnjena je še posebno občutljiva, če je shranjena umazana – s posušenim blatom in z mešanico hlevskega gnoja ali celo zimske soli. Ta vleče vlago iz usnja, ki zato postane suho in trdo ter slabše gibljivo.

V škorenj vstavimo opornike

Visoke ženske ali jahalne škornje in vso preostalo visoko obutev je treba še posebno skrbno oskrbeti, saj se zaradi težje golenice posedejo in se v takšnem položaju še bolj izsušijo. Izgubijo obliko in čez nekaj mesecev jih verjetno ne bomo mogli več obuti.

Čevljarji priporočamo, da se vanje vstavijo oporniki ali raztezači, ki podprejo obliko golenice. Lahko si pomagamo tudi z vlaganjem časopisnega papirja v kombinaciji s kartonom. Iznajdljivejši bodo uporabili odpadno plastenko, napolnjeno z vodo, in jo vstavili v škorenj, te pa obesili na stojala. Tako dosežemo nateg, škorenj zadrži svojo višino brez gub.

Suho ali mokro čiščenje

Ko se odločimo za suho čiščenje, izberemo ščetko primerne grobosti, odvisno od občutljivosti lica usnja. Pri čiščenju ob robovih podplata si lahko pomagamo tudi s smrekovo trščico, ki velja za mehak les. Trdovratno umazanijo, blato, ilovico, pomešano s peskom, odstranimo z mlačno vodo, ki ji dodamo specialno milo za usnje. Pri tem si pomagamo z gobico in ščetko, vse skupaj opravimo v čim krajšem času, da usnja po nepotrebnem ne premočimo. Ko je umazanija odstranjena, obutev otremo s suho bombažno krpo in pustimo sušiti vsaj en dan pri sobni temperaturi.

Popravila pri čevljarju

Preden se odločimo za nanos kreme oz. masti za usnje, si obutev oglejmo od blizu. Natančno preglejmo vrste šivov na sestavah, ali niso morda strgani. Preverimo, ali rinčice in kljukice čvrsto stoje na svojem mestu, ali je morebiti poškodovana zadrga, natrgana elastika in podobno.

Če smo pri hoji čutili neprijetno zbadanje pri peti, je lahko strgana petna podloga, otiščance na podplatu lahko povzroča tudi uničena in strgana steljka (vložek).

Preverimo tudi stik z robom podplata in zgornjim usnjem, kajti reža pomeni, da je lepilo popustilo, na teh delih pri nošnji vdira voda in uničuje čevelj, nam pa povzroča slabo počutje in prehlad. Oglejmo si tudi izstrošenost profila podplata in petnih robov, od tega je odvisno, koliko varen bo naš korak.

Seveda bomo to vzdrževanje opravili le s pomočjo čevljarja, ki bo s strokovnim popravilom in zamenjavo obrabljenih delov (templanci), šivanjem, lepljenjem, kovičenjem obnovil našo obutev.

Krema, mast in razpršilo

Ko je obutev očiščena in oskrbljena s popravili čevljarja, jo bogato namažemo s kremo ali mastjo za brušeno usnje in uporabimo impregnacijsko razpršilo. Primerna kozmetika za vzdrževanje usnjene obutve je dostopna v prodajalnah obutve kakor pri čevljarjih, kjer boste dobili tudi kakšen nasvet.

Obutev shranimo v ne presuhih ali vlažnih prostorih v garderobne omare ali na police, zaščitena naj bo pred sončnimi žarki, prahom in drugo umazanijo.

Z rednim vzdrževanjem bomo prihranili, ker nam bo dobra služila in z udobno nošnjo vračala vloženi trud.

Od nekdaj se je reklo, da se urejenost človeka meri po čistih, zloščenih in vzdrževanih čevljih.

 

Deli s prijatelji