SVEŽA ZELENJAVA

Sezonsko je zdravo prehranjevanje

Objavljeno 25. april 2014 19.00 | Posodobljeno 25. april 2014 19.00 | Piše: Taša Oven

Danes imamo skozi vse leto na razpolago večino hrane. Kljub temu nas je večina čez zimo zagotovo zaužila preveč maščob in ogljikovih hidratov ter premalo sadja in zelenjave. A zdaj končno prihaja čas, da poskrbimo za ustrezno prehrano.

Slovenski zelenjavarji prodajajo svoj pridelek za manj, kot velja lastna cena, ki pokrije le stroške, pri čemer kmet še nič ne zasluži.

Narava ve, kaj ponuditi, ko pride pravi letni čas. Živila so najbolj zdrava in najcenejša v ustreznem obdobju. V času njihove rasti ni nepotrebnega dolgega transporta in hrambe po hladilnicah.

Daljše ko je obdobje od pobiranja pridelkov do naših krožnikov, slabše kakovosti bodo živila, saj v tem času izgubijo veliko hranil. Spomladi moramo tako pripravljati pisano hrano in v jedilnik vključiti čim več zelenjave, hkrati pa se izogibati beljakovinam in ogljikovim hidratom.

Špinača in rukola

Mlada špinača nam bo pomagala, da se bomo oskrbeli s potrebno količino železa, kalij pa nam bo pomagal pri izločanju odvečne tekočine iz telesa. Poleg tega pospešuje presnovo ogljikovih hidratov, krepi možgane ter imunski sistem in pomirja živčevje.

Tudi utrujenost, ki je tako značilna za ta čas, bo odgnala. Tako kot špinača tudi rukola vsebuje veliko kalija, zraven pa še magnezij, vitamine A, C in K, pa še bi lahko naštevali. Stimulira delovanje jeter in sečnih organov. Z njeno pomočjo bomo telo očistili strupov. Za lažjo prebavo in delovanje proti zaprtju si zato zraven obrokov privoščimo skodelico listov rukole.


Tri pravila spomladanske prehrane po ajurvedi

1. Uživajte manj sladke, kisle, slane oziroma težke, hladne in mastne hrane. Postopno zmanjšujte uporabo olja, rdečega mesa, sladkarij, oreščkov. Prednost namenite lahki, suhi in topli hrani. Izogibajte se hladnim pijačam in sladoledu.

2. Odločite se za hrano grenkih in pekočih okusov, ki razkužuje. Uživajte temno zeleno listnato zelenjavo ter različna zelišča in začimbe.

3. Izognite se težkim in obilnim obrokom ter jih zamenjajte s tremi majhnimi in lahkimi obroki na dan.
 

Čas belušev in redkvic

Sezona svežih belušev traja od aprila do junija, zato jih na tržnici že najdemo. Ne samo da so izjemno okusni, ampak vsebujejo tudi celo vrsto sestavin, ki so za naše zdravje koristne. Zaradi visoke vsebnosti vlaknin spodbujajo presnovo in prebavo ter so bogate z vitamini A, B, C, E in K ter rudninskimi snovmi – kalijem, cinkom, kalcijem in magnezijem. Ker imajo zelo nizko energijsko vrednost, bomo z uživanjem izgubili tudi kakšen kilogram.

Redkvica je eden prvih spomladanskih pridelkov na našem vrtičku. Ne samo da nas s svojo rdečo barvo spravi v dobro voljo, pomembno je tudi, da vsebuje malo kalorij in maščob.

Bogata je s folno kislino, kalijem in vitaminom C. Razkužuje dihala, prebavila in sečila ter poživlja presnovo in čisti ožilje. Pri spomladanskem čiščenju našega telesa nam bo pomagal tudi sok, ki ga iztisnemo iz njenih listov, saj je prav tako zdravilen kot same redkvice.

Brezplačna solata

Grenak okus regrata že sam po sebi pove, da ima zdravilne učinke. In ravno grenčine mu dajejo močne diuretične lastnosti, kar pomeni, da spodbuja odvajanje vode. Vsebuje veliko železa, vitaminov in betakarotena. V želodcu pospešuje izločanje sokov, ki so ključni za prebavo beljakovin.

Regratovi pripravki tako pospešijo izločanje želodčnih in črevesnih žlez, jeter, žolčnika ter trebušne slinavke. Vzemimo torej v roke košaro in naredimo par korakov do bližnjega travnika, saj nam bo sveže nabran regrat okrepil organizem, olajšal presnovo in nam dal prepotrebno energijo.

Ne pozabimo na čemaž

Že s sprehodom po toplem soncu smo nekaj naredili za svoje telo, če pa zraven nabiramo še čemaž, smo zagotovo zmagali. Bolj je zdrav od vsakega česna, ki ga kupimo v trgovini, saj ne vsebuje nobenih pesticidov, kemikalij in drugih dodatkov, ki se jim poskušamo izogibati v največji možni meri. Njegova kakovost se kaže v tem, da izboljšuje aktivnosti črevesja in želodca, čisti zasluzena pljuča ter jetra in žolčnik. Pravijo mu tudi medvedji česen. To ime je dobil zato, ker naj bi ga po dolgem zimskem spanju, zaradi njegovih očiščevalnih lastnosti, iskali celo medvedje. Kljub temu pa z njegovo uporabo ne smemo pretiravati, saj lahko razdraži prebavila. 

Deli s prijatelji