LUBENICA

Sadež za lepo postavo in zdravje

Objavljeno 09. avgust 2013 19.00 | Posodobljeno 09. avgust 2013 19.00 | Piše: Nataša Oven

Vse, kar potrebujemo za potešitev žeje v teh vročih dneh, je hladilnik, v njem pa ohlajeno lubenico.

Le kako naj se ji upremo? Foto: Shutterstock.com

V nekaterih zapisih najdemo, da lubenica (Citrullus lanatus) izhaja iz Kitajske, v drugih je napisano, da izvira iz Afrike, spet v tretjih pa, da je z Nove Zelandije. Pa to sploh ni pomembno, glavno je, da je nekje v 13. stoletju pripotovala v Evropo. Kitajska je še danes ena glavnih proizvajalk tega sadeža, raste pa tudi v deželah Sredozemlja in Balkana. Vedno več je gojijo tudi pri nas, predvsem na Primorskem.

Polna vode

Velik okrogel ali ovalen sadež lahko tehta tudi več kot 10 kilogramov. Za čvrsto temnozeleno ali svetlejšo progasto lupino se skriva živo roza ali rdeče meso z že prej omenjenimi semeni. Je sladko, osvežilno in vodeno, saj je lubenica sestavljena iz približno 90 odstotkov vode. Ravno zato je idealna nizkokalorična pijača za žejo. Čeprav je sladka, ne vsebuje prav veliko sladkorja.

Mehka na pritisk

Pri nakupu se izogibajmo sadežem z brezbarvnim mesom in belimi semeni, saj to pomeni, da lubenica še ni dovolj zrela. Izberemo sorazmerno težke sadeže, ki so enakomerne barve in imajo čvrsto lupino. Vonj lubenice mora biti prijeten, pri cvetnem nastavku pa mora biti mehka na pritisk. Če nanjo potrkamo, mora votlo zadoneti. Zrele je treba čim prej porabiti. Narezan sadež lahko zavit v folijo hranimo v hladilniku največ en teden. Ne pozabite pa, da dlje ko bo lubenica stala, manj sladka bo.

image

Osvežitev za vroče dni. Foto: Shutterstock.com

Sok iz lubenice

Iz lubenice lahko naredimo povsem preprost sok. Polovico sadeža narežemo na koščke, pred tem odstranimo lupino in semena. Koščke stresemo v električni mešalnik, dodamo dve žlici sladkorja in tri žlice limonovega soka. Dobro zmešamo in tekočino prelijemo v vrč, ki ga vsaj za uro postavimo v hladilnik. Preden sok postrežemo, v vsak kozarec stresemo še žlico zdrobljenega ledu. Osvežitev je zagotovljena.

 Proti pomarančasti koži

Vsebuje vlaknine, ki pozitivno delujejo na prebavo, ter številne vitamine in antioksidante. Prav zaradi teh pomaga pri preprečevanju bolezni ožilja, astme, diabetesa, artritisa in ateroskleroze. Priporočajo jo tudi proti ledvičnim kamnom, kamnom v sečnem mehurju, za okrepitev organizma pa tudi pri negi obraza najde svoje mesto. Če imamo gube, akne ali ekceme, si narezane rezine lubenice polagamo na obraz. Ko se njihov sok posuši, ponovimo vajo, in sicer to delamo vsaj 20 minut. Na koncu speremo obraz s prekuhano mlačno vodo. Vsekakor pa nam bo lubenica pomagala tudi v primeru težav s celulitom. V telesu namreč poskrbi za nekakšno drenažo, saj preprečuje zastajanje vode v tkivu, zaradi česar nastaja pomarančasta koža, ki kazi naš videz.

Malo kalorij

Lubenica nas zelo hitro nasiti, pri tem pa zaužijemo le malo kalorij. Tako bomo pojedli precej manj, če si bomo pred obrokom privoščili rezino ali dve tega sadeža. Dodajamo jo sadnim solatam ali iz nje na lesenih paličicah, v družbi s kivijem, z grozdjem in mangom, naredimo živahna nabodala, ki bodo všeč tudi malim nadobudnežem. Z malo domišljije pripravite osvežilne solate in videli boste, da je odlična v kombinaciji s feta sirom, popraženimi pinjolami in meto.

Najbrž so le redki, ki niso vsaj enkrat pokusili bovle s takimi ali drugačnimi alkoholnimi dodatki. Izkušnje so različne, odvisno od tega, koliko smo si je privoščili. Za tiste, ki jo bodo mogoče ravno letos prvič poskusili, pa ni odveč nasvet – previdno! 
 

 

Deli s prijatelji