V SEDLU

S polkrogi ali lunicami popravljamo stojo

Objavljeno 20. junij 2012 08.30 | Posodobljeno 20. junij 2012 08.30 | Piše: Tadej Klavžar

Čeprav se v današnjih časih zelo promovira in spodbuja, da bi bili konji bosi, bi bilo včasih bolje, da bi bili obuti.

Določen odstotek konj še vedno precej dela in jih moramo zato kovati, saj bi si v nasprotnem primeru preveč obrabili kopita in bi bili nekaj časa nezmožni za delo.

Kovanje zaradi dela

Veliko jih dela zgolj v rekreativne namene, pa vendar je to oblika dela. Predvsem gre za tiste, ki se jahajo na dolge konjenice, ali pa tiste, ki vsak dan naredijo nekaj kilometrov po terenu, predvsem makadamu. Najdejo pa se še taki, ki vlečejo vozove, predvsem kočije za turistične namene, in tudi ti nujno potrebujejo podkve, opremljene s posebnimi zobci, t. i. vidia špicami, da jim ne drsi po asfaltu.

Kovanje zaradi športa

Podobno je kovanje zaradi športa. Sem štejemo predvsem konje, ki tekmujejo na dolge proge, na primer endurance, pa tudi kasače, ki vlečejo sulki. Kovani morajo biti tudi tisti, ki preskakujejo ovire in podobno. Skratka, skoraj vsi, ki so povezani s profesionalnim športom. S korekcijo kopit in kovanjem lahko konju malenkost izboljšamo tudi hode, kar nam lahko pri večini športnih disciplin pride zelo prav. V športu se kuje tudi zaradi posebnih namenov. Meni najbolj znana podkvica za posebni namen je tista na zadnjih nogah pri konju za reining – je gladka, da lahko konj izvaja vajo drseči stop.

Ortopedsko kovanje

Poznamo pa tudi kovanje zaradi posebnih potreb. Obstajajo zelo različne oblike ortopedskih podkev, ki se tudi uporabljajo za zelo različne namene. S polkrogi ali lunicami lahko že pri žrebetih popravljamo stojo, pod podkev damo usnje, da zaščitimo kakšno rano na kopitu. S podkvijo lahko tudi zelo dobro obdržimo skupaj počeno kopito in podobno. Tudi kovanje s čisto navadnimi podkvami bi lahko včasih šteli k ortopedskemu, saj konju s tem mnogokrat pomagamo obdržati stojo, da se ta ne poslabša, včasih jo celo izboljšamo.

Čevlji za konje

V zadnjem času se na trgu pojavljajo tudi čevlji za konje, ki pa so po mojem mnenju rešitev za tiste, ki jim sicer ni treba biti kovan, vsake toliko časa pa se z njimi odpravimo na daljši teren ali pa jih en teden bolj redno jahamo. V takem primeru damo pred ježo na kopita čevlje. Strah, da bi se kopito pretirano obrabilo, je takrat odveč.

Deli s prijatelji