PO PASJE

Riž, testenine pa jajce za piko na i

Objavljeno 13. december 2012 17.20 | Posodobljeno 13. december 2012 17.21 | Piše: Maruša Podjed

Mešanček moje babice je dočakal 20 let. Le redko je jedel brikete.

Moja stara mama je po smrti lastnika posvojila vaškega mešančka, ki je imel nezdravljeno zlomljeno nogo in bil večinoma privezan na verigo ter večkrat lačen kot sit. Pri njej se mu je godilo zelo dobro, jedel pa je, kar je ostalo od mize, poceni kose mesa, kakšno jajce, sem ter tja pa pest briketov iz supermarketa.

Primerne so vse vrste mesa

Pri izbiri mesa ni omejitev, primerno je tako belo kot rdeče. Za svoje pse izberem cenejše kose, kot so puranji in piščančji srčki ter mlinčki, narobe rezana bedra in hrbti. Od rdečega kupim goveje srce, cenovno zelo ugodni so odrezki srne, jelena in konja. V nasprotju s splošnim prepričanjem psi brez težav prebavijo tudi kakšen svinjski uhelj ali parkelj.

Ne smemo prekuhati

Dele s kostmi dajem surove, saj obiranje in glodanje čistita zobe. Pri zelo požrešnih psih sta potrebna previdnost in nadzor, da ne bi pogoltnili prevelikih kosov. Tudi tiste brez kosti pogosto dam surove, skuham pa odrezke, ki niso namenjeni prehrani ljudi in so vprašljivi s higienskega stališča. Ker kuhanje zmanjša hranilno vrednost mesa, je dovolj, da ga le prevremo.

Kosti koristne za zobe, kosti, sklepe

Glodanje kosti ne pomeni samo čistih zob, ampak tudi preskrbo s kalcijem. Tudi hrustanci so nadvse koristni, saj bo tako pes prejel snovi za podporo sklepom, kar je še posebno ugodno za ostarele ter zelo dinamične kosmatince. Primerne so surove in še obdane z mesom: piščančje ali puranje bedro za manjše in telečja rebra za večje. Največjim lahko damo celo stegnenico.

Ogljikovi hidrati

Čeprav v prehrani psov niso nujni, so vir energije in dajo občutek sitosti. Riž in testenine smo vajeni kuhati psom. Primerne pa so tudi z mikroelementi bolj bogate ovsena, ajdova in prosena kaša. Krompir, ki je veljal za škodljivega, se vse več pojavlja v pasji prehrani. Škodljivi so, tako kot za ljudi, le zeleni gomolji.

Zelenjava za volčjo lakoto

Pomemben vir vitaminov in mineralov so organi – jetra, pljuča, ledvice in vranica. Kuhana zelenjava pa je poleg vitaminsko-mineralne vrednost tudi odlično dopolnilo k obroku za požrešne in debele živali. Bistveno lahko namreč prispeva k volumnu, kalorična vrednost pa se skoraj ne spremeni – tako bodo kakšen korenček, malo belega zelja, brokolija ali buče potešili še tako volčjo lakoto.

Lesketajoči se kožuh

Maščobne kisline omega 3 poskrbijo za lesk dlake in zdravo kožo. Ker so antioksidanti, ugodno vplivajo tudi na splošno počutje in blažijo vnetja, kot je artritis. Z njimi so bogate ribe, najbolj skuše in sardele. Da se ognemo nevarnosti zaradi majhnih koščic, jih damo sveže; dosti psov jih ne mara, nekaterim pa lahko povzročijo prebavne težave. Da se ognemo tovrstnim nevšečnostim, lahko čez hrano polijemo kar jedilno žlico ribjega olja. To je še posebno priporočljivo ob menjavi dlake in pozimi. Kurjava lahko namreč zelo izsuši kožo.

Jajce za piko na i

Eno jajce na teden ali dva bo lepo zaokrožilo hranilno vrednost doma pripravljenega obroka. Umešamo ga lahko kar v loncu, kjer smo že skuhali preostale sestavine. Kdor ima vrt, kjer nikoli ne manjka peteršilja, naj ga kakšen šopek nameni tudi psu. Ima visoko vsebnost vitamina K, ki je nujen za strjevanje krvi. Tudi maščobe se nujne v njihovi prehrani – namesto živalskih lahko uporabimo kar sončnično olje, ki je bogato z vitaminom E.

Deli s prijatelji