KALČKI

Redkve in 
kreše pekoči, pšenični so sladki

Objavljeno 08. februar 2014 18.00 | Posodobljeno 08. februar 2014 18.00 | Piše: Alenka Kociper

Pridelava kalčkov je nadvse preprosta. Kalijo lahko v navadnih steklenih kozarcih za vlaganje, še enostavneje v kalilniku.

Gojimo jih lahko v navadnem steklenem kozarcu. Ne le v korist, tudi v okras.

Spomnim se, kako smo pred leti navdušeno gojili kalčke v domači kuhinji. Semena smo nasuli v nizko posodo, jih zalili z vodo in čakali. Potem smo prebrali, da jih je treba redno spirati pod tekočo vodo, dokler ni Vesna, stanovalka v našem študentskem stanovanju, prinesla kalilnika in nas poučila, kako in kaj.

Tako smo kupovali semena, zlasti sojina, semena lucerne, vrtne kreše in redkvice, jih namakali, opazovali njihovo kalitev in rast.

Jedli smo jih na vse mogoče načine, kar tako, brez dodatkov, zamešali smo jih v solato, dodali v sendviče ali z njimi obogatili zelenjavne juhe in najrazličnejše priloge. Nekaj časa so bili vsak dan na našem jedilniku, potem pa smo, ne vem točno kdaj in zakaj, to lepo, predvsem pa zdravo navado opustili. Čez leta sem spet poskusila, male rastlinice svežega okusa se res priležejo in popestrijo prenekatero jed.

Preprosto do svežega, hranljivega živila

Pridelava kalčkov je nadvse preprosta in ne zahteva posebnih znanj ali pripomočkov. Kalijo lahko v navadnih steklenih kozarcih za vlaganje, postopek pa še poenostavimo, če jih damo v kalilnik. Na trgu najdemo predvsem plastične, ki jih je preprosto vzdrževati, pa tudi lončene, ki so bolj privlačni na videz.

Kalčke lahko kupimo v bolje založenih prodajalnah živil, a bolj bodo teknili tisti, ki so zrasli na domači okenski polici.

Ponudba semen, primernih za gojenje kalčkov, je res velika. Ne uporabimo razkuženih, namenjenih za setev. Po par poskusih bomo ugotovili, kateri okusi nam najbolj ustrezajo. Kalčki gorčice, redkve in kreše, na primer, imajo pekoč okus, medtem ko so pšenični sladki. Najpogosteje damo kaliti sojo, lucerno (alfalfa), redkev, komarček, lečo, gorčico, lahko pa tudi lečo in druge stročnice, čebulo, kitajski drobnjak ter druge. Kalčke je najbolje uživati surove, saj taki vsebujejo največ hranljivih snovi.


Kalčki

So izjemen vir hranljivih snovi, vitaminov in mineralov, esencialnih aminokislin in maščobnih kislin omega 3, nujno potrebnih za naš organizem. Zlasti v zimskih mesecih, ko imamo na razpolago manj sveže hrane, so nadvse dobrodošli na našem jedilniku.
 

Za korist in okras

Semena pred pripravo dobro speremo, nasujemo v kalilnik oziroma kozarec in zalijemo s hladno vodo, najbolje prekuhano. Različna semena potrebujejo različen čas namakanja, praviloma večja namakamo dlje. Lucerno in redkvico, na primer, namakamo štiri ure, stročnice in pšenico pa približno deset ur.

Nekateri priporočajo, naj jih kalimo v toplem, temnem prostoru in jih postavimo na sončno svetlobo le pred zaužitjem, drugi pa, da naj bodo ves postopek na svetlem, saj se tako izboljša njihova hranljiva vrednost.

V postopku kaljenja, ki traja več dni, seme dvakrat na dan spiramo s tekočo, ne premrzlo vodo. S tem odstranimo odpadne snovi in preprečujemo razvoj bolezni, na primer plesni.

Kalčke lahko gojimo tako rekoč vse leto, zagotovimo jim le sobno temperaturo in dovolj vlage ter svetlobe. Poleg tega, da so dobrodošel in koristen dodatek naši prehrani, so lep in zanimiv okras na okenski polici. Uporabljamo jih sproti, saj svežino ohranijo le par dni.

Pri njihovi uporabi naj nas vodi domišljija, saj se lepo podajo k skoraj vsem presnim jedem, solatam, pa tudi k omakam, juham, namazom in drugim prilogam.

Deli s prijatelji