SPREMEMBE

Rdeča lastovka in zvončki na silvestrovo

Objavljeno 21. februar 2012 15.30 | Posodobljeno 20. februar 2012 21.17 | Piše: S. N.

Pri nas že gnezdi mediteranska rdeča lastovka, ki je v preteklosti ni bilo.

Zvončki so letos v Istri zacveteli že na silvestrovo. Foto: S. N.

Mednarodna skupina za podnebne spremembe (IPCC – Intergovernmental Panel for Climate Change) je v projektu COST 725 za potrebe opazovanja posledic segrevanja ozračja ustanovila evropsko podatkovno zbirko, v kateri so združili in analizirali več milijonov fenoloških podatkov iz 21 držav, tudi iz Slovenije. Podatki so potrdili nesporen vpliv podnebnih razmer na rastline v širšem evropskem prostoru.

V t. i. četrtem poročilu IPCC so strokovnjaki s proučevanjem 125.000 podatkovnih nizov za 542 rastlinskih vrst nesporno dokazali, da globalno segrevanje spreminja nastop spomladanskih in poletnih fenoloških faz. To pomeni, da rastline spomladi poženejo v povprečju 7,5 dneva prej kot pred 30 leti. Kot nam je povedal biolog Jože Bovcon iz ljubljanskega botaničnega vrta: »Zvončki so letos v Istri vzcveteli že na silvestrovo. A ko je pritisnil mraz, so se ustavili.« Fenologija je tako postala spet priznana in priljubljena veda. Nekatere evropske države znova uvajajo program fenoloških opazovanj ali pa jih vzpostavljajo povsem na novo.

Tudi varstveniki ptic zaradi globalnega segrevanja ozračja zelo zaskrbljeni

»Zaradi vse toplejše klime se bodo habitati vrst pomikali vse bolj proti severu,« opozarja Tomaž Jančar iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Se bomo pač selili z njimi, sem želela biti šaljiva. Pa ne bo šlo.

»Narava v Evropi je vse bolj ujeta v rezervate. Od enega izoliranega otočka primernega habitata do drugega so včasih desetine kilometrov urbane krajine in sterilnih kmetijskih površin. Zato mnogo živalskih in rastlinskih vrst ne bo moglo slediti selitvi v primerne klimatske razmere proti severu,« pojasni Jančar.

Strokovnjaki BirdLife ocenjujejo, da bo v tem stoletju zato nekaj vrst ptic izumrlo, številne vrste bodo postale zelo redke, vsaj polovici pa se bo območje razširjenosti močno skrčilo.

V Sloveniji zaradi segrevanja ozračja za zdaj nismo izgubili še nobene vrste, prvi begunci z juga pa so že tu. Pred dvajsetimi leti so se pri nas začele pojavljati prve gnezdeče rdeče lastovke (Hirundo daurica). Gre za izrazito toploljubno mediteransko vrsto, ki v preteklosti pri nas ni nikoli gnezdila.

Deli s prijatelji