REDKVICA

Rahlo pekoč bel plod v rdeči lupini

Objavljeno 24. marec 2013 10.00 | Posodobljeno 24. marec 2013 10.00 | Piše: Nataša Oven
Ključne besede: redkvica

Z živo rdečo barvo je prava paša za oči na tržnici, ravno tako pa poživi vsak krožnik z narezkom.

Redkvica (Raphanus sativus) spada v družino križnic in izhaja iz južne Azije, v Evropi pa se je pojavila v predrimskih časih. Je zelo nezahtevna za pridelavo, saj potrebuje samo s hranili bogata tla in zadosti vlage. Poleg tega raste zelo hitro. Sejati jo začnemo zgodaj spomladi, torej takoj, ko lahko zemljo obdelamo. Ker se slabo skladišči, je bolje, da si pridelek za vso sezono zagotovimo tako, da jo sejemo vsakih 10 do 14 dni.

Njeni dobri sosedje so fižol, grah, korenje, paradižnik, špinača, solata in kapusnice, neprimerna pa je kumara.

Tudi na balkonu

Sejemo jo v vrste, med katerimi naj bo 15 centimetrov razmika, med rastlinami v vrsti pa približno 2,5 centimetra. Mlade rastline moramo redčiti, da imajo okoli sebe dovolj prostora, saj se bo tako redkvica v zemlji bolj odebelila.

Paziti moramo, da jih pravočasno poberemo, to je preden se razvijeta pekoč okus in cvetni poganjek.

Če je ne bomo takoj porabili, ne odrežimo listov. Tako bo ostala sveža nekoliko dlje.

Tisti, ki nimate svojega vrtička, pa lahko redkvico gojite tudi na balkonu, v cvetličnih koritih in loncih, ki naj bodo 30 centimetrov široki in okoli 25 centimetrov globoki.

Primerna za diete

Vsebuje malo kalorij in maščob, zato je skoraj nepogrešljiva pri tistih, ki želijo izgubiti kakšen kilogram ali dva. Ker pa je njihov učinek dvojen, shujševalen in pomirjevalen, jih moramo uživati zmerno. Bogate so s folno kislino, kalijem in vitaminom C.

Številne raziskave so pokazale, da delujejo protirakavo, razkužujejo dihala, prebavila in sečila, poživljajo presnovo ter čistijo ožilje.

Sok rdeče redkvice pomaga zdraviti pekoč občutek, če imamo vneta sečila ali mehur.

Veliko zdravih sestavin je skritih tudi v listih, zato je priporočljivo, da iz njih stisnemo sok, saj je ravno tako zdravilen.

Za narezke, solato, sendviče...

Redkvico najpogosteje pohrustamo kar celo, nekateri pa jo narežejo na kolobarje ali nastrgajo. Pri narezkih že dolgo ni več samo dekoracija, ampak po navadi s krožnikov izgine pred salamo in siri. Kos črnega kruha, namazan s skuto, na vrhu pa redkvice, je odlična malica za otroke in odrasle. Hitro lahko pripravimo tudi osvežilno spomladansko solato. Potrebujemo samo zeleno solato, mlado čebulo, nekaj redkvic in začimbe. Za gurmane pa jo spečemo in ponudimo kot prilogo mesnim jedem. Redkvice razpolovimo, jih pokapljamo z oljčnim oljem ter začinimo s soljo in poprom po okusu. Stresemo jih v pekač in pečemo od 15 do 20 minut v pečici, ki smo jo ogreli na 220 stopinj. Z redkvicami bomo zaužili veliko zdravilnih snovi. Zato bo dobrodošlo, da grizljanje raznih slanih prigrizkov pred televizijskim zaslonom raje zamenjamo s to okusno zelenjavo. Vseeno pa previdno, če imate občutljiv želodec ali črevesje. Redkvice namreč vsebujejo tudi rafanol, snov, ki močno napenja.

Deli s prijatelji