USTVARJALNO

Ptice so za svoj dom 
izbrale Markovo hiško

Objavljeno 12. december 2011 16.04 | Posodobljeno 11. december 2011 21.27 | Piše: Damir Gorjanc

Mladi oblikovalec Marko Pavlinec je zasnoval vsestransko ptičjo krmilnico.

Ptičja krmilnica, ki je hkrati tudi gnezdilnica. (Foto: Damir Gorjanc)

Ptičjo hišico, krmilnico in gnezdilnico v enem, odeto v toplino smrekovega in hrastovega lesa ter prilagojeno za uporabo v različnih letnih časih, je zasnoval Marko Pavlinec. Hišica s svojo zasnovo pticam ponuja zavetje v vetrovnih, snežnih in sončnih razmerah, povrhu pa se lahko preprosto spremeni v gnezdilnico in tako pripomore k habitatu, ki obkroža ljudi. Sestavljena je iz dveh modulov petkotne oblike, ki se prilegata drug drugemu, z obračanjem pa pridobimo njeno različno namembnost. Ideja za nastanek zavetja za ptice je nastala v sklopu natečaja Gorenjske banke, ki je Marku prinesel prvo nagrado. Poleg že obstoječega oblikovalskega znanja je moral nadgraditi tudi znanje o življenju ptic; ko je s prebiranjem literature izvedel podrobnosti o posameznih vrstah, ki obdajajo naše domove, je lahko začel osnovne misli prelivati na papir.

Izvirna lopata

O nastanku krmilnice in gnezdilnice je Marko povedal: »Poskušal sem oblikovati zanimivo in uporabno ptičjo hišico, vendar sem moral prej opraviti raziskavo o pticah, da sem izvedel več stvari o vrstah in njihovih navadah, šele s tem pa sem lahko začel uresničevati svoje zamisli. Za izdelavo sem potreboval en mesec, kar je veliko, še posebno če gre za zasnovo in izdelavo ptičje hišice.« Študent akademije za likovno umetnost in oblikovanje je pri študiju industrijskega oblikovanja le nadgrajeval nebrzdano domišljijo in znanje. Ptičja hišica pa ni prvi oblikovalski dosežek, ki je prišel izpod Markovih spretnih prstov: posebno pozornost je pritegnil z oblikovanjem ergonomske lopate efekt, za katero je leta 2008 prejel častno pohvalo na Bienalu industrijskega oblikovanja. Gre za posebno ergonomsko obliko lopate, ki s skrbno izbranimi materiali zmanjša obremenitev, ki ji je izpostavljen uporabnik. »Okoli nas so stvari, ki jih uporabljamo vsak dan, večina pa je neprijazna do uporabnika. Vedno ko mi pod roke pride kakšen izdelek, v njem vidim potencial za izboljšavo, preprostejšo in boljšo uporabo ter lepši videz,« nam je predstavil svoj način razmišljanja. Še posebno pri lopati je dokazal, da se možnosti za izboljšavo skrivajo v najbolj vsakdanjih izdelkih, pri katerih se na prvi pogled ne da nič izboljšati. »Z izdelki ljudem ponujam cenovno dostopne rešitve, saj lahko vsakdo naredi izboljšavo z velikim finančnim vložkom, večja umetnost je najti rešitev, ki bi z manjšim vložkom povečala uporabnost izdelka,« zagovarja svoj koncept.

Stol za diplomo

V okviru diplomske naloge je zasnoval pisarniški stol, ki uporabniku ponuja prilagojeno udobje za pisalno mizo, saj sledi gibom in podpira dele telesa, ki so med sedenjem najbolj izpostavljeni. S svojim oblikovalskim znanjem in inovativnostjo poskuša Marko pozitivno vplivati na družbo in okolje. Prav zaradi znanja in občutka za likovnost je trenutno eden najperspektivnejših oblikovalcev pri nas. Z bratom Damijanom, s katerim imata podjetje, sta že večkrat naletela na gluha ušesa pri podjetjih, ki so v proizvodnem procesu ozkogleda in niso vajena sprejemati izboljšav. S tem bi pocenili izdelek, posledično pa povečali proizvodnjo in prodajo. V sodobno opremljenem ateljeju, ki je prav tako delo Markovih rok, premišljeno poenostavlja vsakdanje izdelke, s posluhom za naročnika pa je izpolnil že nekaj naročil. Torej, če želimo dvigniti pristno kakovost življenja, moramo vsebino in formo naravnih sistemov obravnavati kot vzor, je delček Markove filozofije.

Deli s prijatelji