KUŽA

Prvi koraki
 so tudi mokri

Objavljeno 25. april 2012 11.00 | Posodobljeno 25. april 2012 11.00 | Piše: Tea Žnidaršič

Vzgoja mladička se začne že v leglu, takrat ima prvo vlogo mati, pozneje, preden gredo k novim lastnikom, svoje prinese tudi vzreditelj.

Ko je v našo hišo prišel nov zvedavi mladiček, je bilo težko gledati malo kepico in ji dajati jasna navodila ter vztrajati pri njih. Najraje bi takega kužka samo pestoval in mu dajal vse, kar si zaželi. Kar naprej bi mu dajal posladke in mu pustil spati v postelji, ker tako stoka in išče svoje bratce in sestrice. Tudi če zgrize najljubše čevlje in se polula, kjer se mu zazdi, bi mu najraje odpustili. Vendar se te zverinice hitro razvijajo in so zelo dojemljive za zunanji svet. Zato vzgojo začnemo v trenutku, ko mladiček prestopi prag novega doma.

Po vsakem obroku na sprehod

Vzgojo moramo začeti, že ko mladiček prvič prestopi prag našega doma. Treba mu je pokazati njegovo novo bivališče, kjer bo preživel največ časa, kadar bo doma. Čeprav se zdi kruto, je za uvod najbolje, da ga namestimo v dovolj veliko kletko ali za ograjico. Še posebno kadar nas ni doma in ga nimamo pod nadzorom. Tako se izognemo morebitnim poškodbam mladička; prav radi grizejo električno žico ali grizljajo ostre predmete.

Praviloma ga v začetku večkrat peljemo na WC-sprehod in opazujemo njegov ritem. Nato se tudi mi navadimo na njegov ritem, njegovo telo postaja zrelejše, mladič se iz dneva v dan lažje kontrolira. Po opravljeni nalogi ga moramo nujno pohvaliti. V kletko mu namestimo ležišče in posodo za vodo. Obvezno ga po vsakem obroku peljemo na sprehod, da opravi vse nečiste potrebe. Ko smo doma, mu

Pri socializaciji mladička moramo biti zelo previdni, saj lahko zaradi neljube izkušnje odraste v agresivnega ali preveč boječega psa.

pustimo, naj se druži z nami. Najtežji so prvi dnevi, ko po navadi ponoči cvilijo in kličejo vrstnike. To je prehodno stanje in po nekaj dneh se navadijo in zmeraj manj cvilijo.

Pravila igre

Pasji mladički se v prvih mesecih zelo hitro učijo. Takemu razposajencu je treba dopovedati pravila in postaviti meje. Moramo biti vztrajni in odločni, saj se bodo psi dobro počutili in sledili le odločnemu vodji krdela. Vedno ga pohvalimo za dobro opravljeno nalogo in ignoriramo neprimerno vedenje. Včasih je treba tudi vzbuditi strahospoštovanje in privzdigniti glas ali prijeti za kožno gubo na vratu, vendar le v skrajnem primeru. V prvih dveh mesecih smo že veliko naredili, če ga navadimo na sobno čistočo, povodec, njegovo ležišče, vožnjo v avtu, do katerih prostorov v domu ima dostop in nekaj lažjih ukazov, kot sta sedi, odpoklic itd.

Socializacija

Ta je zelo pomembna in igra ključno vlogo v življenju odrasle živali. Začne se že v leglu, kjer mu pasja mati med igro dopove osnove vedenja z drugimi in ga nauči poslušnosti. Opazimo lahko, da ga včasih uščipne, če kaj ušpiči. Denimo, ko jim ne pusti več sesati mleka in so preveč vsiljivi. Pomemben je tudi izkušen vzreditelj, ki ve, kako mladičke vzgajati in navaditi na človeka. Kot novi lastniki moramo ljubljenčka čim prej navaditi na druge ljudi in živali. Omogočimo mu, naj se igra s sebi enakimi in preostalimi prijaznimi odraslimi psi. Paziti moramo, da ne dobi slabih izkušenj z drugimi psi, saj imamo lahko pozneje velike težave. Večinoma postanejo preveč plašni ali napadalni do vrstnikov.

Preden privedemo domov novega člana, se pri izkušenih ljudeh pozanimajmo o vzgoji. Priporočljivo je, da z mladičkom hodimo na tečaje, ki jih organizirajo kinološka društva. Tako mu bomo omogočili primerno družbo in se naučili vzgoje. To je še posebno primerno za neizkušene lastnike. Pomembno je, da se naučimo razumeti psa in ga vzgajamo, saj se s tem izognemo problemom, s psom pa vzpostavimo prijateljski odnos.

Deli s prijatelji