TRTE

Priprave na trgatev

Objavljeno 28. september 2014 09.00 | Posodobljeno 28. september 2014 09.06 | Piše: Lea Babič

Ko se svetli del dneva občutno skrajša, ko popusti poletna vročina, ki smo jo letos pogrešali, in se po dolini vijejo jutranje meglice, se vinogradniki sprašujemo kdaj trgati.

Merjenje sladkorja z refraktometrom Foto: Lea Babič

Medsebojni pogovori se vrtijo o stanju v vinogradu, zrelosti grozdja in predvidenem času trgatve. Svoje kleti začnejo pripravljati na mošt kot skrbna mati svoj dom na prihod novorojenčka. Temeljito očistijo kleti in hrame ter ves inventar v njih.

V novejših kleteh je vzdrževanje čistoče precej preprosto, saj je kovinske cisterne mogoče očistiti brez težav. Prav tako preše, mline, kadi, zaboje za grozdje in druge drobne pripomočke, potrebne pri spravilu pridelka.

Skorajda ne najdete več lesene stiskalnice, po domače preše, ali sodov, ki jih je bilo treba dobro poribati s sirkovo krtačo in temeljito odstraniti umazanijo, ki se nabere skozi leto, ko stiskalnica in druga posoda ni v uporabi. Nekoč je bilo to delo dosti zahtevnejše in težje.

Otroci smo luščili kamen

Zanj smo bili dobrodošli otroci, ki smo morali skozi vratca na sodu splezati vanje in s sirkovo krtačo poribati vso notranjost, da smo odstranili morebitno nečistočo ali vinski kamen, ki se je luščil od lesa. Pogosto so ob tem trpeli zglobi na prstih, ki so se ranili ob dotiku ostrega vinskega kamna. O uporabi rokavic se nam takrat še sanjalo ni.

Seveda je bilo treba vso leseno posodo tudi pravočasno zamočiti, da ni puščala, ko smo jo potrebovali. Leseni so bili poleg sodov kadi, brente, škafi in vedrice.

Vesten gospodar pregleda tudi drobno orodje, kot so škarje za trgatev, jih po potrebi naolji ter popravi, da so nared za brače, kakor pri nas pravimo obiralcem grozdja. Včasih so grozdje kar trgali brez uporabe rezil, zato se to opravilo še vedno imenuje trgatev. Pozneje so si pomagali z raznimi noži, ki so jih zdaj že popolnoma nadomestile manjše in priročne škarje.

Za manj alkohola trgamo prej

V vinogradu so po najboljših močeh naredili vse in zdaj se polni pričakovanja ozirajo v nebo in spremljajo vremensko napoved v upanju, da bodo prihodnji dnevi radodarnejši s soncem, kar bi godilo grozdju v času intenzivnega dozorevanja.

Tega spremljajo z merjenjem grozdnega sladkorja z refraktometri, da se ne zanašajo le na okus kot nekoč. Kakovost grozdja določajo glede na njegovo zdravstveno stanje, vsebnost sladkorjev, vsebnost kislin in razmerje teh, vsebnost primarnih arom in zrelost pečk.

Te meritve opravijo svetovalne službe, ki tudi priporočijo optimalni čas trgatve glede na izmerjene parametre. Za trgatev se odločimo glede na želene cilje. Če želimo vina z nižjim alkoholom, jo je treba opraviti nekoliko prej in obratno, če želimo vina polnejšega okusa in z višjo vsebnostjo alkohola.

Podbiranje je zamudno delo

Vinogradniki se udeležujejo organiziranih predavanj in posvetov, na katerih se seznanijo z novostmi na področju predelave grozdja ter z aktualnimi navodili za predelavo, saj se letnik od letnika lahko zelo razlikuje.

Letošnjega zaznamuje velika količina padavin skozi vse leto, zaradi česar je večja nevarnost gnitja grozdja ter zaradi tega občutnega zmanjšanja pridelka.

Da se reši nekaj pridelka pred propadom, se nekateri odločijo za podbiranje, to je predčasna trgatev gnilih in nagnitih grozdov, lepe pa pustijo zoreti naprej. Tako grozdje po stiskanju očistijo z žveplom in dobijo zgodnejši mošt, ki je bil včasih dobrodošla pijača na trgatvi, ko je starega vina že zmanjkalo. Podbiranje je zamudno delo, za katero se v današnjih časih le redko kdo odloči.

Gospodinje vso pozornost posvečajo predpripravi hrane, saj mora za brače biti najboljša in obilna.

Deli s prijatelji