TEŽKO OTROŠTVO

Preambiciozni starši, prenapeti otroci

Objavljeno 21. januar 2014 10.00 | Posodobljeno 21. januar 2014 10.00 | Piše: M. F.

Starši od svojih otrok pogosto pričakujejo preveč, kar seveda nosi s seboj neljube posledice.

Dobre ocene, čim več priznanj, kar nekaj hobijev ter obvezno poznavanje treh jezikov. Preprosto, kajne?

Najbrž se vam je že zgodilo: med obiskom pri prijateljih se niste sproščeno pomenkovali, pač pa ste morali spremljati plesne ali drugačne nastope njihovega malčka, ko pa ste vendarle poskušali izpeljati pogovor, je ta moteče skakal v besedo. Ko so ga starši poslali v drug prostor, se je na vse pretege upiral, kričal in jokal. Na vprašanja, če je morda utrujen, je rezko odgovarjal, da ni. Na koncu ste komaj čakali, da se odpravite domov, in si obljubili, da nikoli ne boste imeli otrok.

Intenzivno starševstvo

Opisano vedenje bi bilo nekdaj označeno za pretirano razvajanje. Dandanes strokovnjaki menijo, da gre za sadove tako imenovanega intenzivnega starševstva. To ima vse sestavine razvajanja (pomanjkanje pravil in meja), a vključuje tudi druge dejavnike. Eden od njih so nerealni cilji, ki jih za svojega malčka postavljajo starši. Ti v otroku vzbujajo tesnobnost, napetost in pretirano željo po pozornosti ter po neprenehnem dokazovanju.
Intenzivno starševstvo je predmet številnih raziskav, ki poskušajo odkriti korenine takega vedenja odraslih. Ti od svojih otrok pogosto pričakujejo preveč, kar seveda nosi s seboj neljube posledice.

Izobrazba in še kaj

Pritisk na sodobnega otroka se začne že v vrtcu. Namesto da bi ga tedaj starši pustili uživati v sproščeni igri, ga že seznanjajo z usvajanjem znanj, s katerimi naj bi v stik prišel v šoli. Kasneje se njihove ambicije ne končajo pri odličnem uspehu. Vpisujejo ga v številne zunajšolske aktivnosti, od tenisa, baleta, klavirja do učenja dodatnih jezikov. Za sproščeno druženje s sovrstniki in igro zato neredko zmanjka časa. 

Starši na zatožni klopi

Res je, s hobiji otroci razvijajo dodatne sposobnosti. Prav tako jim obšolske dejavnosti  preprečujejo, da bi bili prepuščeni ulici. A malčki velikokrat še ne vedo, česa si želijo, in zato postanejo žrtve neuresničenih ambiciji lastnih staršev. In kar je najbolj žalostno: neredko so njihovo sredstvo za tekmovanje s sosedi, z družinskimi člani in drugimi starši.

Postavite se v njihovo kožo

Dobre ocene, čim več priznanj, kasneje štipendija, kar nekaj hobijev ter obvezno znanje dveh, treh jezikov so visoko leteče želje. In če k temu dodate še neprestano prisoten strah, da ne bi razočarali svojih »največjih podpornikov«, je vprašanje, kako bi vi delovali pod vsemi temi pritiski, povsem na mestu. Kot tudi tisto, na kakšen način bi sproščali svoje frustracije ...

Deli s prijatelji