SKRBNO

Pravila za zimsko nego sobnih rastlin

Objavljeno 24. januar 2013 17.40 | Posodobljeno 24. januar 2013 17.42 | Piše: M. F.

Ker rastline pozimi večinoma počivajo, ne potrebujejo dodatnega gnojenja, zato jih ne zalivajte preveč in jih umikajte s prepiha.

Pozimi lončnicam zagotovite dovolj svetlobe, zalivajte pa jih raje manj kot več.

V zimskem času žal veliko sobnih rastlin ovene in propade. Največkrat zaradi suhega zraka, pomanjkanja svetlobe in pretiranega zalivanja. Poglejte, kaj vam je storiti, da bi vaše dočakale pomlad.

Hranite samo cvetoče

Cvetja ne imejte v preveč hladnem in tudi ne v pretoplem prostoru. Idealna temperatura za lončnice je od 15 do 20 stopinj Celzija. Zelenih rastlin med zimskim časom ne hranite z gnojili, izjema so tiste, ki s cvetjem razveseljujejo prav v hladnih dneh: božični kaktusi, ciklame, azaleje. Vsem redno odstranjujte suhe liste, cvetočim tudi odcvetele cvetove.

Stran od prepiha

Hitrih sprememb temperature rastline ne marajo, zato jih vedno, ko zračite stanovanje, umaknite s prepiha. Večina vrst ima rada svetlobo, torej jim poiščite mesto na okenskih policah, a ne tik nad radiatorji.

Ni čas za presajanje

Pravilo, ki ga velja upoštevati: rastline pozimi mirujejo, zato jih ne presajajte.

Previdno z vodo

Večino sobnih rastlin je treba zalivati le toliko, da se zemlja popolnoma ne posuši. Zlasti v času mirovanja imajo raje suho kot preveč navlaženo zemljo. Tiste, ki pozimi cvetijo, zalivajte največ na tri dni.

Rosite jim listke

V stanovanjih je zaradi kurjave pozimi zrak suh, zato rastline odmaknite vsaj meter od radiatorja. Redno jim rosite liste. To še posebej prija drevesu življenja, fikusu benjaminu in praprotim, ne pa rastlinam, ki imajo dlakaste listke, kot so, denimo, afriške vijolice.

Deli s prijatelji