EKONOMIKA GOSPODINJE

Popolnoma nepripravljeni na neudobje

Objavljeno 22. februar 2014 07.30 | Posodobljeno 22. februar 2014 07.30 | Piše: Mateja Muršec

Ko nam je v teh izjemno vremensko neprivlačnih dneh zmanjkalo elektrike, sem ugotovila, da smo v resnici popolnoma nepripravljeni na vsa odstopanja od ustaljenih življenjskih tirnic in udobja.

Ker je naše življenje žal popolnoma prežeto z različnimi električnimi napravami, je bilo posledica izpada elektrike še prenehanje delovanja centralne kurjave in dobave tople vode. Dokler je telefon še imel kaj moči, sem klicala prijatelja, ki mi je takoj ponudil: »Ni problema, pridi k meni, mi imamo toplo vodo in lahko se umiješ pri nas.« Pa ni tako preprosto. Logistika. Premik z avtom niti slučajno ni bil mogoč. Sploh me ni motilo teh petnajst minut hoje, a kaj ko so bile poti neprehodne tudi za to. In poleg tega seveda nevarne. Po vseh kotih je pokalo, lomilo se je drevje in padalo na vse konce.

Romantično, a mrzlo

Ja, težavno je življenje brez elektrike. Okoli desetih je k nam prišel sosed. Ima samo električni štedilnik, ki je ta dan seveda ostal hladen. Mi imamo vsaj kombiniranega in tako sva si razdelila vsak en gorilnik. Iz omar smo privlekli debelejše odeje in se zavlekli v postelje. Prižgali smo svečke in se pogovarjali v soju ognja. Prav romantično bi bilo, če ne bi bilo tako mrzlo. Pogledala sem po vasi in opazila, da prav iz nobene hiše ne uhaja dim. Torej smo vsi na mrzlem. Ni ga pametnega, ki bi predvidel, da se to lahko zgodi tudi nam, ki imamo celo šesti blok. Pa nam te dni ni nič pomagal.

Kako dobrodošel bi bil star štedilnik na drva, v katerem bi zdaj lahko zakurili. Pa smo jih vsi po vrsti zmetali stran, ko je v vas prišla centralna kurjava.

Če zmanjka elektrike, potrebujemo:

1. baterije in sveče,
2. zaprto posodo za pitno vodo (najbolje tako s pipico),
3. kos mila,
4. škaf oziroma večjo plastično posodo, v kateri se lahko umijemo,
5. nekaj toplejših odej,
6. plinski gorilnik (lahko tudi manjši, za taborjenje),
7. vsaj za nekaj obrokov trajnih konzerv s pripravljeno hrano. 

Spomnim se, kako je enkrat pred leti komentiral voznik, ki je čakal v velikem zastoju na naših zasneženih cestah: »Razumel bi, da sneg preseneti Špance, ampak vas v Sloveniji pa decembra res ne bi smel presenetiti.« V takih trenutkih se vsi hudujemo čez komunalne službe, a sami nismo nič boljši. Koliko jih je bilo, ki so bili pripravljeni? Imeli na zalogi dovolj vžigalic, sveč, plina, kakšen star štedilnik, ki je v teh dneh prijetno grel in kuhal kosilo?

Po 200 evrov dražji agregat

Seveda po drugi strani stanje sploh ni bilo tako kritično. Vsaj za tiste ne, ki so navajeni življenja brez interneta. Že meni je mama dejala, da ni popolnoma nobene potrebe po obiskovanju tujih kopalnic, ko pa imamo plin in si lahko vodo pogrejemo v loncu. Tako so delali včasih. Pa ni bilo mrtvih.

Tudi sami bi si lahko rekli, da se take stvari pač zgodijo. Teh nekaj dni bi preživeli skromneje, s temnim zaslonom na televizorju ter izpraznjeno baterijo na računalniku in mobilnem telefonu. Pa ne. Tokrat se nam je zgodil izpad elektrike in to se ne bo ponovilo.

Rešitev je ena: takoj v trgovino po agregat! Pa ni bilo dolgo, ko jih je zmanjkalo. Vsaj tistih cenejših, ki si jih z običajnimi prihodki lahko privoščiš. Potem pa takoj iskanje po omrežjih, kje lahko kupimo drugje. Na spletnem portalu so cene skokovito narasle. Napravo, ki je bila še prejšnji teden oziroma že ves mesec na prodaj za 200 evrov, si kar naenkrat moral plačati s 400 evri. Samo zato, ker stvari nismo uredili pravočasno. In potem jo poskušamo sanirati s še večjo neumnostjo.

Tudi ko pišem tale članek, vsakih par minut pritisnem Shrani, saj ne vem, koliko časa bo računalniška baterija še zdržala … 

Deli s prijatelji