DOMA

Ponovno rojstvo starega pohištva

Objavljeno 03. februar 2014 16.40 | Posodobljeno 03. februar 2014 16.42 | Piše: Nives Dobronić

Stari in zavrženi ostanki preteklosti naj se z malo domišljije in iznajdljivosti ter s preprostimi triki prelevijo v privlačne in unikatne moderne ustvarjalce vašega doma.

Fantastična doma predelana vaza, oblepljena s kovanci.

Saj veste, kako je: selitev je vedno stresna izkušnja, pohištvo, ki bi ga hoteli za svoj dom, pa pogosto predrago. A vendar si ga želite. Zakaj ga ne bi, in tudi dekorativnih elementov, preprosto naredili sami oziroma zakaj ne bi uporabili starih kosov in jih preprosto, a originalno obnovili?

Da bi privarčevali nekaj denarja, samo počistite podstrešja in kleti pri svojih babicah ter dedkih. Zagotovo boste našli privlačen kos, ki je sčasoma postal neuporaben, obrabljen in prašen. Staro pohištvo lahko za nizko ceno kupite na dražbah, sejmih ali preprosto prek oglasa. Izberete pa si lahko tudi cenovno ugodnejšo novo opremo in jo prilagodite svojemu okusu. Tako bodo stari in zavrženi ostanki preteklosti z malo domišljije in iznajdljivosti ter s preprostimi triki postali privlačni in unikatni moderni ustvarjalci vašega doma ter popravljeni in osveženi zaživeli novo življenje. Izrazili boste osebni slog, hkrati pa se bo takšno pohištvo odlično prilegalo vašemu domu, karakterju in celotni barvni shemi vašega bivalnega prostora.

Polepšanje stare in obrabljene ali dolgočasne nove opreme je lahko tudi zelo zabavno in sproščujoče za celotno družino – poiščite pomoč pri najmlajših, gotovo imajo ideje, o katerih niste niti sanjali...

Obnova starega pohištva

Poznamo kar nekaj različnih načinov obnove rabljenih kosov pohištva.

Ponovno oblazinjenje – staremu stolu, fotelju ali taburetu dodajte bodisi novo polnilo bodisi zamenjajte tkanino, ki se je skozi čas obrabila. Blago naj bo skrbno izbrano, tako po kakovosti kot po videzu, da se bo prilegalo v vaš dom in ga polepšalo.

Starim elementom lahko samo spremenite funkcijo. Vrata ali okna, denimo, lahko preoblikujete v mizo ali obešalno steno, leseno skrinjo oblazinite in ustvarite taburet, kovinski ali leseni škatli pa dodajte noge in dobili boste izvirno servirno mizico.

Obnovite horizontalno površino obstoječe mize tako, da nanjo pritrdite barvne lesene deščice, koščke razbitega ogledala, mozaik keramičnih ploščic, ali pa pod plast smole dodajte gumbe, bleščice, plastične predmete … Če plošči na mizi dodate okvir, lahko novonastali »bazen« napolnite z mivko iz najljubšega počitniškega kraja, starimi kavnimi zrni ali školjkami, nad njimi pa namestite steklo. Izberite, kar vam je najbolj všeč, poskrbite le, da bodo predmeti majhni in dovolj tenki.

Uporabite šablone, ki jih lahko kupite ali jih izdelate sami iz papirja ali lesa. Ustvarite vzorce ali oblike, jih rahlo pritrdite na pohištvo in preprosto prebarvajte. Takšna možnost je vsestranska, saj lahko tako dosežemo raznolike vzorce, oblike ali obrise, za katere včasih mislimo, da jih ne moremo ustvariti. Če želite oblikovati ravne črte in proge, uporabite slikarski trak, s katerim boste preprosto dosegli pravilne geometrijske vzorce.

Za dober kos pohištva si včasih želite, da bi bil spet tak kot nekoč. Če je dovolj dobro ohranjen, ga razstavite, prvotni lak pa odstranite s kemičnim topilom, brusnim papirjem ali brusilnikom. Lesene dele nato prebarvajte s prvotno barvo in polakirajte, da jo dobro zaščitite. Ne pozabite, kako ste element razstavili – da iz stare mize ne bo nastal nov stol.

Barvanje starega pohištva je verjetno najbolj priljubljena možnost prenove, saj je zelo preprosto, izbira barv pa skoraj neskončna, kar vam omogoča, da barvo pohištva brez težav prilagodite trenutnemu navdihu in barvni shemi vašega interierja. Uporabite čopiče, valjčke ali barve v razpršilnikih. Različni odtenki in glazure ustvarjajo različne površine. Ustvarite lahko povsem gladko površino, morda učinek starega lesa ali vedno aktualen vintage videz.

Stenske nalepke ali tapete so odličen in preprost način za preobrazbo stare opreme.

Na pohištvu lahko ustvarjamo vzorce tudi s pomočjo tako imenovanega tiskanja, s katerim vedno znova dobimo enake oblike vzorca s preprosto tehniko gobice in barve.

Starim predalnikom dodajte na primer kovinske letvice, zamenjajte stare ročaje z novimi in drugačnimi iz usnja, keramike ali lesa, lahko pa tudi samo s starinskimi gumbi.

Pohištvu dodajte nove elemente, kot so, denimo, dodatne police, dekorativni zaključki, vgradite steklo ali namestite razsvetljavo. Kosi ne bodo drugačni le na videz, pač pa jih boste lahko tudi uporabili za druge namene.

Notranjost pohištva, kot so na primer predali, notranje stranice vrat ali hrbtišča, lahko oblepite z ovojnim papirjem ali tkanino. V predalnik, v katerega je vaš dedek včasih pospravljal izvijače in stare klešče, lahko z novo svileno oblazinjeno notranjostjo pospravimo sofisticirano spodnje perilo. Domišljija ne pozna meja. Če imate umetniško žilico, pa pohištvo preprosto poslikajte. Ne samo da bo vaše domovanje unikatno, ampak se boste ob tem še neizmerno zabavali. 

Deli s prijatelji