ONINIH 50

Poklon izjemnim Slovenkam in zaveza optimizmu

Objavljeno 13. marec 2012 11.10 | Posodobljeno 13. marec 2012 10.48 | Piše: Klavdija Miko, Katja Cah, Nika Vistoropski

Natančno pred letom smo klicale: Na svidenje prihodnje leto!

Ona in Onaplus ne držita fige v žepu, ko obljuba dela dolg. Na predvečer osmega marca je Onaplus na vrhu Cankarjevega doma predstavila petdeset izjemnih Slovenk, ki so lani presegle meje svojega dela in se osebno angažirajo v aktualnih družbenih problemih, da bi bil svet prijaznejši za vse. Komisija, ki jih je opazila in izbrala, je tudi odločila, da priznanje Ona 365 prejme zdravnica, glasnica zdravega življenja in direktorica Cindi Slovenija Jožica Maučec Zakotnik.

Dan D

Z reflektorji osvetljen zlat oder v Klubu Cankarjevega doma. In sporočilo: Onaplus. 50 najuspešnejših Slovenk. Njihove zgodbe odmevajo v večnost. Prizorišče v slogu zlatega glamurja. Minimalistično. Intimno, pravzaprav. In potem – končno težko pričakovani trenutek, ko so se povabljenci razporedili po prostoru. Znani obrazi s političnega in gospodarskega sveta, ki v Sloveniji kaj veljajo. Reflektorji so vključeni, kamere brnijo, fotografski aparati šklocajo, trepalnice mežikajo v ravno pravšnjem pričakovanju.

Razkrite

Katere so tiste, ki so zaslužile slovesnost? Zaradi katerih smo se zbrali, da se poklonimo njihovim dejanjem? Katera je Ona 365, ki drugim posveča največ časa in energije? In to počne dobrohotno, a z entuziazmom?

»Milica Antić Gaber. Alenka Arko. Sabina Cvilak Damjanovič. Tatjana Fink ...« Glasova iz ozadja, ki sta povezovala prireditev. Ženski. Petra Kerčmar. Moški. Mario Galunič. Petdeset izbrank smo si zapomnili, ker so v zadnjem letu pustile trajne sledi s svojim delom, strokovnostjo, ambicioznostjo in srčnostjo. Kolesje njihovega večera se je začelo vrteti.

»Enako močno, kolikor sem na splošno proti kvotam, mi je tudi všeč učinek, ki ga prinašajo,« je poudarila evropska komisarka Viviane Reding, ki zagovarja določitev ženskih kvot v vodstvih evropskih gospodarskih družb. »S tem bi se udeležba žensk na najvišjih položajih iz povprečja, ki ne presega 15 odstotkov, popravila ... Pomenljivo je, če je za zagotavljanje enakosti med spoloma v okoljih potreben tako grob poseg,« se je v uvodu dotaknil enega številnih aktualnih ženskih vprašanj predsednik uprave Dela Jurij Giacomelli.

Ona ves čas spremlja ženske današnjega časa. Kakšne smo? Kako razmišljamo in delujemo? Kako vzpostavljamo dialog z moškimi? »Namenjena je spoštovanju in upoštevanju, dopuščanju različnosti in standardov. Tako jo široko sprejemajo bralke in bralci iz obeh kvot. Onaplus to še nadgrajuje.«

Ob letu osorej je izšla peta izdaja revije Onaplus. Presežek je, da bo odslej mesečnik. In da bodo ženske puščale še vidnejšo sled v družbi, se je že na dogodku oblikovala iniciativa proti odpravi Urada za enake možnosti.

Napredek

Če kaj, se strinjamo, da če bi imele ženske večjo moč ne le v gospodarstvu, ki je gonilo napredka, temveč tudi v centrih odločanja, bi lahko bilo marsikaj drugače.

Predsednik države dr. Danilo Türk – z ženo Barbaro Miklič sta se večera v počastitev Oninih petdeset udeležila drugič – je optimističen, kar je poudaril v nagovoru: »Zadovoljen sem s tem, kako je delo, dosežek teh petdesetih najuspešnejših Slovenk, danes že prepoznavno. To pomeni, da napredujemo, kar bi rad posebno poudaril. Mislim namreč, da živimo v trenutku, ko priznati, da napredujemo, sploh ni lahko. To je postalo nekako iz mode. To ni dobro. Mi moramo to modo spremeniti. Priti v položaj, v katerem bomo lahko rekli, da imamo ljudi, s katerimi lahko napredujemo, ki simbolizirajo ta napredek. Med njimi je tudi petdeset uspešnih žensk. Seveda to niso vse tiste, ki se izkazujejo in nam kažejo pot naprej, vendar predstavljajo pomembno število, zato moramo biti veliko bolj zadovoljni, kot običajno smo.« A vendar Slovenija ostaja v evropskih primerjavah nekakšen rezervoar pesimizma in pesimistov. In to ni dobro. »Slovenija naj postane evropsko središče, eno tistih območij v Evropi, kjer se uveljavlja optimizem in kjer kažemo pot naprej. In če hočemo uspeti v tem prizadevanju, potem moramo storiti prav to, o čemer je treba razmišljati ob osmem marcu: več žensk na odločujočih položajih, več priznanja tistemu, kar ženske dosegajo in kar na tako žlahtni način izkazuje napredek družbe ... Ker sem optimist, sem prepričan, da nam bo bolje in da se ta proces poti na bolje začenja nocoj.«

Naravno ravnovesje

Slovesnost Oninih 50 je režiral Matej Filipčič. Tudi on je v program vpletel aktualna ženska vprašanja. Na odru so se o uspehih žensk, njihovem vplivu na družbeno klimo pa tudi o razlogih, zakaj se morajo bolj kot moški dokazati in pokazati, da se jih resno vzame, pogovarjali Tatjana Fink, Cvetana Rijavec, Tanja Starič in Ali Žerdin. Uspešni gospodarstvenici ne dvomita, da se bo dolgoročno vzpostavilo naravno ravnovesje, kar je tudi edino prav. Tanja Starič je bila v luči praznika jasna: »S prazniki je tako: lepo je, kadar so, ampak delo teče dalje.«

Ona 365

Mesto prve med odličnimi je po odločitvi sedemčlanske žirije pripadlo Jožici Maučec Zakotnik, ki je postala Ona 365. Priznanje, unikatno broško iz ateljeja Malalan, ji je izročila odgovorna urednica One in Oneplus Sabina Obolnar. »Prikupile so se mi njene besede o tem, da je osnovna celica še vedno družina. In tega, da je steber vsega, naj nikar ne spregledamo ...« Jožica Maučec Zakotnik je prejela tudi bon skupine Mercator v vrednosti 3000 evrov, ki ji ga je izročil Žiga Debeljak, predsednik uprave Mercatorja. Sredstva bo donirala v dobrodelne namene znotraj preventivnih programov preprečevanja, odkrivanja bolezni, ki jih vodi. Ob razglasitvi je bila zdravnica, glasnica zdravega življenja in direktorica Cindi Slovenija vidno ganjena, da je žirija izbrala prav njo. 

 

Deli s prijatelji