OKRAS

Pet lepotic za cvetoč balkon

Objavljeno 20. julij 2012 14.30 | Posodobljeno 20. julij 2012 14.30 | Piše: M. F.

Mačehe razveseljujejo s pisanimi barvami, hortenzija je lepa tudi, kadar ne cveti, sivka in rožmarin pa bosta na balkonu pričarala pridih Sredozemlja.

Sivka razvaja z barvo, vonjem in hkrati odganja mrčes.

Najbrž se na vaših okenskih policah in balkonih že bohotijo bujne cvetlice. Če jih še nimate, je še vedno čas, da zunanjost doma polepšate s cvetočim okrasom. Katere cvetlice so najbolj priporočljive?

Nezahtevne mačehe

Priljubljene so zaradi nezahtevne vzgoje, bujnega cvetenja in pestrih barv, ki omogočajo neskončne kombinacije. V balkonskem koritu cvetijo vse leto, vendar so cvetovi po vsakem cvetenju bolj drobni. Rastline so odporne proti vremenskim pojavom, najbolje uspevajo v bogati zemlji na sončnih ali polsenčnih mestih. Previdnost je potrebna pri zalivanju: ne preveč, zemlja pa mora biti vedno vlažna. Posadite jih lahko v korita, okrogle cvetlične lonce ali v viseče posode.

Hortenzija: razkošje pred domačimi vrati

Pozno cvetoča srednje velika grmovnica, ki cveti avgusta in septembra. Tudi kadar je ne krasijo cvetovi, navdušuje z lepimi velikimi listi. Za uspešno rast in cvetenje potrebuje prepustna tla, v zbitih in ilovnatih ne bo uspevala. Zemlja naj bo rodovitna, z veliko humusa. Ob sajenju (primerna je velika posoda) dodajte zemlji šoto, da bodo tla bolj rahla. V sušnih poletjih jo enkrat tedensko izdatno zalivajte, rada pa ima tudi rosenje. Občasno zemlji dodajte kompost. Če pa listi začno postajati bledo zeleni, uporabite gnojilo z dodatkom magnezija.

Neutrudno resje

Cveti v beli ali vijoličasti barvi od konca avgusta do konca septembra. Dobro uspeva na soncu ali polsenci, rada pa ima kislo, bogato in prepustno zemljo. Med cvetenjem jo dognojujte s kislimi gnojili in redno zalivajte.

Okrasni slak: bogastvo cvetov

Je vzpenjavka, zato ga lahko napeljete po ograji ali posebej zanj izdelani opori. Cveti od junija do septembra, v jutranjem času potrebuje veliko sonca. Zalivajte ga vsak drugi dan, vsakih deset dni vodi za zalivanje dodajte tekoče gnojilo za cvetoče rastline. Humus, v katerem raste, naj bo vedno vlažen, sicer pa gre za skromno in hvaležno rastlino.

Mediteran na vaši terasi

Aromatične rastline razvajajo vsa čutila. Mednje nedvomno sodi sivka, ki je lepa in hkrati odganja tudi komarje. Tako kot na gredicah uspeva tudi v cvetličnih lončkih, rada ima sončno lego in ne potrebuje veliko vode. Sivka raste bolje v peščeni kot ilovnati zemlji, izredno pomembna pa je dobra drenaža, saj je rastlina podvržena h glivičnim boleznim korenin. Družbo naj ji dela dišeči rožmarin. Tudi ta potrebuje dobro drenažo, običajno kar vrtno zemljo, le šote ne mara. Posadite ga v glinen lonec, ki je zračnejši od plastičnih. Zalivajte ga zgoraj, v posodi voda ne sme zastajati. Za uspešno rast in razvoj popolne arome tako kot vse sredozemske rastline potrebuje veliko sonca.

Deli s prijatelji