JEZERO COMO

Oddih v senci 
elitnih vil

Objavljeno 31. julij 2012 18.20 | Posodobljeno 31. julij 2012 18.21 | Piše: Igor Fabjan

Como, tretje največje italijansko jezero, še posebno radi obiskujejo najpremožnejši in slavni.

V prodajalnah je mogoče najti številne lokalne dobrote. Foto: Igor Fabjan

Nič čudnega, saj z idilično lego in razgibanim bregom že stoletja velja za eno najbolj romantičnih jezer v Evropi. Dodatna privlačnost sta mila klima na prehodu med Sredozemljem in Alpami ter eksotično rastlinje, vključno s palmami in citrusi, ki jih ob pogledu na daleč v pomlad zasnežene gorske vrhove nisem pričakoval. Breg jezera krasijo razkošne starodavne vile z bazeni, obdane z eksotičnimi vrtovi in obdarjene z razgledi na jezero. Bogataši jih gradijo ob jezeru že vse od časov Rimljanov. V počitniškem središču italijanske elite je redno najemal vile za razkošne zabave tudi Silvio Berlusconi, na koncu pa je postal lastnik ene izmed njih. Tako se je pridružil dolgi listi slavnih (Gianni Versace, Madonna, Sylvester Stallone, Richard Branson …), ki so imeli ali še imajo v lasti vilo ob priljubljenem jezeru. Eden najbolj znanih lastnikov vile, ki ob jezeru preživi precej časa, je George Clooney. Kupil je vilo Oleandra, zgrajeno v 19. stoletju, leta 2001. Vila je obdana z visoko ograjo, je pa v manjšem kraju Laglio. Clooney v vili pogosto gosti zvezdnike iz filmskega sveta, zato je postal mali kraj ob jezeru priljubljen cilj paparacev. »Ni mi ga še uspelo srečati,« je skoraj potarnal vodja strežbe Pablo v eni izmed prestižnejših restavracij v bližnjem mestecu Bellagio. Zato pa smo že gostili Michaela Schumacherja, saudsko princeso in več nesramno bogatih Rusov. Zahtevni gostje najbolj od vsega cenijo mir in diskretnost,« je še dodal in vljudno končal pogovor, preden sem ga utegnil še kaj vprašati.

Bellagio je eno najbolj slikovitih mest, ki leži na razcepu dveh jezerskih krakov. Mestece je očaralo celo bogate vlagatelje v Las Vegasu, saj so zgradili prestižen hotel z enakim imenom in manjšo imitacijo italijanskega mesta, pred katerim vsak dan uprizarjajo vodno predstavo z razkošnim vodometom.

Avtomobilistična smetana

O bogatih lastnikih vil pričajo tudi luksuzni avtomobili. Jezero je že dolgo znano med ljubitelji najdražjih avtomobilov. Ti niso parkirani le za zidovi razkošnih vil, temveč si jih je mogoče tudi ogledati. Vsaj enkrat na leto, in sicer konec maja, na prestižni avtomobilski prireditvi Concorso d'Eleganza Villa d'Este. Gre za tradicionalno tekmovanje v ocenjevanju elegance avtomobilov, ki so ga prvič organizirali davnega leta 1929. Lastniki pridejo na osebno povabilo tudi z drugih kontinentov in med razstavo z veseljem poklepetajo z radovedneži. V dveh dneh lahko obiskovalci občudujejo in spoznavajo več kot sto najimenitnejših starodobnih avtomobilov, ki so zaradi skrbnega vzdrževanja celo v boljšem stanju, kot so bili, ko so prišli iz tovarne! Lastniki so oblečeni v duhu časa, iz katerega prihajajo avtomobili, tako da je srečanje prava paša za oči tudi za ne posebno velike poznavalce in ljubitelje avtomobilizma. Predstavijo tudi nekaj prototipov, ki bodo čez desetletja verjetno stali med konkurenco na prestižnem tekmovanju.

Villa d'Este, na posestvu katere poteka prireditev, je bila zgrajena leta 1568 v kraju Cernobbio za kardinala Tolomea Galia. Med drugim je bila njena lastnica tudi angleška kraljica, na kar spominjajo še danes ohranjeni angleški vrtovi. Že vse od leta 1873 je na posestvu urejen luksuzni hotel, znan kot zbirališče najpremožnejših, ki jim za nočitev ni težko odšteti tudi tisoč evrov ali več. Različne revije ga redno uvrščajo med najboljše hotele na svetu.

Vile se predstavijo

Ljubitelji cestnih užitkov pridejo vse leto na svoj račun tudi v kraju Mandello, kjer je v tovarniškem muzeju Moto Guzzi na ogled več kot sto dvokolesnikov. A precej več obiskovalcev pritegnejo stare vile z vrtovi, ki so preurejene v muzeje. Kar nekaj si jih je mogoče ogledati. Villa del Balbianello slovi po terasastih vrtovih, Villa Melzi d'Eril v kraju Bellagio iz začetka 19. stoletja je znana po slavnih

Iz osrednje Slovenije je do jezera dobrih 500 km razdalje, kar pomeni do šest ur vožnje. Malo predaleč za enodnevni obisk, a ravno prav za konec tedna. Po možnosti podaljšan za kakšen dan. Še posebno, če vas mika tudi prestolnica mode Milano.

obiskovalcih, med katerimi sta bila Stendhal in Franz Liszt, ki sta se navduševala nad japonskimi vrtovi, rododendroni in oranžerijo. Villa Monastero v Varenni je postavljena na posestvu nekdanjega samostana, ena najbolj obiskanih pa je Villa Carlotta v kraju Tremezzo. Vila iz 17. stoletja je spremenjena v muzej in je na voljo za oglede skupaj z velikim italijanskim vrtom. Posebno impresivni so poslikani visoki stropi v vili in razgledi na jezero. Vila se imenuje po Carlotti, hčeri Nasauske princese Marianne, ki jo je pred poldrugim stoletjem dobila kot poročno darilo. Ob sprehajalnih poteh enega izmed največjih jezerskih vrtov se vrstijo vodnjaki, kipi, terasasto oblikovane cvetlične grede, špalirji citrusov, razkošen bambusov gozd, ribniki, potok, slapovi. Med drugimi je vilo z vrtovi leta 1818 občudoval tudi Stendhal in jo omenil v enem izmed svojih del.

  Razkošje za sprejemljivo ceno

Como, tako jezero kot največje istoimensko mesto, ne pomeni nujno tudi neznansko visokih cen. Pravzaprav so te na ravni drugih znanih italijanskih turističnih krajev. In če ne iščete res največjega luksuza, lahko za sprejemljivo ceno prenočite v zanimivem starem hotelu iz 19. stoletja, kjer je mogoče začutiti duh aristokratske preteklosti. Še posebno zunaj glavne sezone. Eden takšnih hotelov je Albergo Terminus. Ponaša se z imenitno lego ob živahnem trgu in promenadi mesta Como. Na prvi pogled ga je komaj mogoče opaziti, saj je v bližini več zgradb, stisnjenih med velik hotel in mestni trg. Njegove posebnosti sem se zavedel šele, ko sem vstopil v presenetljivo veliko preddverje. Ob monumentalnih stebrih ga v nadstropjih obdajajo manjši hodniki, s katerih se odpira pogled na prostore nekdanjega zdravilišča. Ob temeljiti prenovi družinskega hotela so se potrudili ohraniti staro arhitekturo. Nadgradili so jo z rustikalno opremljenimi sobami, med katerimi se mnoge ponašajo z razgledom na jezero. Podoben razgled ponuja tudi daleč naokoli znana restavracija v pritličju z vrtom. Butični hotel ima le dva ducata sob, a so zaradi lege in opremljenosti kar dobro zasedene. Gotovo tudi zaradi ne pretirano visokih cen.

Svileno razvajanje

Como je z okoli 80.000 prebivalci največje mesto ob jezeru. Univerzitetno in kulturno središče je bilo še v osemdesetih letih prejšnjega stoletja tudi središče industrije svile! Cenejša kitajska konkurenca je prisilila veliko obratov, da so ustavili proizvodnjo. Na zlate čase spominja muzej, posvečen sviloprejstvu v okolici jezera Como, modne svilene kreacije pa lahko občudujete v nekaterih trgovinah. Med najbolj znanimi je La Tessitura. Elegantna trgovina je urejena v nekdanji tovarni svile iz 19. stoletja, v njej pa prodajajo svilena oblačila, modne dodatke in tekstilne izdelke za dom enega uspešnejših družinskih podjetij Mantero, ki se ukvarja s svilenimi izdelki. Cenejšim nakupom tovrstnih izdelkov je namenjena outlet trgovina Ratti na obrobju mesta.

image

O nekdaj premožnih meščanih pričajo vile, palače, parki, cerkve in gledališča. Mogočna mestna katedrala zaznamuje stari del mesta, delno obdan s srednjeveškim obzidjem. Več ulic je rezerviranih za pešce, ki se lahko v miru posvečajo množici trgovin in gostinskih lokalov. V nekaterih strežejo značilne tradicionalne jedi. Ena izmed njih je polenta, ki jo pripravljajo kot prilogo različnim mesnim jedem. Priljubljene so tudi jezerske ribe v rižoti ali raviolih. Kot sladico pa si velja privoščiti sladoled, ki je izvrsten, tako kot se za Italijane spodobi. Zanimivo kombinacijo okusov ponuja »crema di lago«, sladoled, ki ga ponujajo v eni izmed slaščičarn v bližini katedrale.

Med številnimi slavnimi meščani je najbolj znan Alessandro Volta, ki je leta 1800 izumil baterijo. Nanj spominja muzej ob jezerski promenadi. Po njej se je mogoče sprehoditi do vzpenjače, ki so jo postavili na robu mestnega središča že leta 1894. Z nedavno obnovljeno vzpenjačo se je mogoče elegantno povzpeti v kraj Brunate, ki se ponaša z razgledom na jezero in istoimensko mesto.

S parnikom naokoli

Jezero ledeniškega nastanka je eno najglobljih v Evropi, saj njegovo dno sega tudi več kot 400 m globoko. Kljub veliki količini vode se poleti segreje na prijetno kopalno temperaturo okoli 24 stopinj. Z dokaj stalnim vetrom je priljubljeno tudi med ljubitelji jadranja, deskanja in kajtanja. Jezero Como daje ponekod videz mogočne reke, ki si utira pot med strmimi bregovi.

Njegovi kraki v obliki črke Y so tako ozki, da je v poletni gneči jezero in obrežna mesta najelegantneje raziskovati s številnimi ladjami in trajekti. Parniki po njem plujejo že skoraj dve stoletji. Eden izmed njih (Concordia) je zgledno obnovljen in med kratkotrajno plovbo ponuja prav posebno doživetje.

Jezero je najlepše spoznavati zunaj glavne turistične sezone. Poletja so povezana z gnečo vsepovsod, v zimskih mesecih pa so prazne tudi ulice najbolj turističnih krajev. Obiskovalcem z vseh koncev sveta se ob koncih tedna pridružijo še zabave in oddiha željne množice iz bližnjega Milana. Nekateri turisti prihajajo tudi v upanju, da bodo na ulicah ali v lokalih privlačnih mest ugledali kakšno slavno osebo. Upanje pa je bolj majhno, saj se večina zadržuje znotraj svojih razkošnih vil. 

Deli s prijatelji