NEVARNO

Nevarnosti, skrite v kopalnici

Objavljeno 24. junij 2013 11.00 | Posodobljeno 24. junij 2013 11.00 | Piše: M. F.

Nekatere so vidne, druge bolj skrite, vse pa ogrožajo zdravje.

Še tako čista kopalnica lahko nudi zatočišče glivicam in sporam plesni.

Prostor, ki v vsakem domu zahteva posebno pozornost, je kopalnica. A tudi redno in dosledno čiščenje včasih ni dovolj, da bi bila popolnoma varna in zdravju neškodljiva. Prav v njej je namreč ogromno alergenov, plesni, glivic, bakterij in virusov, kemikalij ter drugih nadlog. Kje se skrivajo?

V poškodovani keramiki

Razpokana in dotrajana keramika omogoči vodi pronicanje globoko v steno. Tam se lahko razvijejo plesen in glivice, odvečna vlaga pa lahko povzroči celo propadanje zidov. Popravilo takšne škode vas bo stalo malo premoženje, najhujše pri tem pa je, da bo ob neukrepanju ogroženo tudi vaše zdravje. Vdihavanje plesnivih spor namreč lahko povzroči okužbe, alergije, težave z dihanjem in celo astmo. Zato razpokano keramiko dosledno nadomeščajte z novo.

Preveč vlage

Ne dopustite, da bi bilo v kopalnici prevlažno. To prav tako povzroča razvoj in širjenje plesni. Po vsakem kopanju in prhanju jo zato temeljito prezračite. Če nimate okna, si vdelajte kakovostne zračnike, ki bodo omogočali kroženje zraka.

V uporabi agresivnih čistil

Izogibajte se uporabi toksičnih čistil, ki vsebujejo amonijak in klor, predvsem pa različnih izdelkov med seboj nikoli ne mešajte. Agresivna čistila dražijo kožo, zaradi hlapov ogrožajo dihala in lahko izzovejo astmo. Kopalnico raje čistite s pomočjo jedilne sode, kisa in in limone. Za najbolj umazane predele uporabite vodikov peroksid. Po uporabi tega prostor temeljito prezračite.

Na umazanih pipah

Na pipah in ročkah v kopalnici se nabira ogromno bakterij in virusov, ki povzročajo različne bolezni. Zato jih občasno dezinficirajte. Ne potrebujete močnih čistil, pomagajte si z mešanico jedilne sode in kisa, ki je prav tako učinkovita kot drugi temu namenjeni kemični pripravki.

V strupeni zavesi za prho

Staro iz vinila zamenjajte s poliestrsko. Vinil lahko vsebuje ftalate, ti pa so nevarni za reproduktivne organe.

V klorirani vodi 

Velika količina klora, ki pride v obliki hlapov v organizem ob dolgem prhanju, je zdravju nevarna. Med drugim lahko povzroči kronično utrujenost, astmo, bronhitis, težave z mehurjem in celo raka dojke. Če menite, da je klora v vaši vodi preveč, nemudoma zamenjajte zaščitne filtre.

Deli s prijatelji