NAJSTNIKI

Ne morete jim izbirati prijateljev

Objavljeno 22. oktober 2013 11.00 | Posodobljeno 22. oktober 2013 11.00 | Piše: M. F.

Mladostniku ne smete nikoli prepovedati druženja s prijatelji, učinek bo namreč povsem nasproten od želenega.

Vsak ima pravico prijatelje izbirati sam.

Običajna faza na začetku adolescence je oblikovanje individualnosti, sočasno pa se pri mladostniku vse bolj izraža težnja po pripadnosti skupini. Prav v tej pa starši neredko vidijo »slabo družbo« in zato to obdobje odraščanja neredko spremlja njihovo nezadovoljstvo oziroma neodobravanje prijateljev najstnika.

Pravica do izbora

Mladostnik si družbo lahko izbira sam. Starši bi morali to spoštovati ter se zavedati, da ne bodo dosegli ničesar, če ga bodo poskušali odtrgati od nje. Na ta način bi samo skrhali odnos s svojim otrokom.

Nedvomno je pri najstnikih izražena potreba po svobodi izbora, in če jim ta ni dana in če starši postanejo preveč zaščitniški, postanejo otroku sovražniki. Namesto da torej neprestano kritizirate prijatelje svojega otroka, ga raje opozarjajte na njegovo vedenje in občutek odgovornosti. Če je mladostnik odgovoren za svoja dejanja in se zaveda njihovih posledic, nobena družba zanj ne more biti »slaba«.

Gradijo na podlagi

»Če ste kot starši dobro vzgojili otroka in mu zaupate, on pa se obnaša odgovorno, njegovi prijatelji nikakor ne morejo biti povod za nekaj slabega. Eksperimentiranje je namreč v teh letih nekaj povsem običajnega, sem pa nedvomno sodi iskanje sebe skozi druženja z različnimi profili oseb, kar  ni nekaj, kar bi vas kot starše moralo skrbeti,« pravijo družinski psihoterapevti.

Kakšne izbore dela vaš najstnik, je izraz tistega, kar je v njem nastalo z vzgojo v prednajstniških letih. O prijateljih naj odloča sam ter skozi odnose z njimi odkriva, ali so njegove izbire prave ali napačne. Če ste dobri starši, vendarle nimate vzroka za skrb.

Prepovedani predsodki

Velikokrat staršem prijatelji najstnika preprosto niso všeč. Za to sicer nimajo konkretnega vzroka, saj njihovo mnenje največkrat temelji na predsodkih o, denimo, tujcih, revnih, bogatih ... Teh nikakor ne bi smeli prenašati na svoje otroke in jim tako sugerirati, s kom se je primerno in s kom neprimerno družiti. To so neracionalne sodbe, ki se jih ne bi smeli posluževati niti odrasli, kaj šele, da bi jih vcepljali svojemu naraščaju.

Deli s prijatelji