MRČES

Največje zmote o komarjih

Objavljeno 29. maj 2013 11.00 | Posodobljeno 29. maj 2013 11.00 | Piše: M. F.

Ni res, da so si med seboj podobni, da vsi prenašajo bolezni, da so nori na sladkor in da ne marajo česna.

Pred izletom v naravo se pred komarji vedno zaščitite z repelenti.

Janet McAllister, entomologinja iz novozelandskega Centra za nadzor in zaščito pred boleznimi odkriva pravo resnico o komarjih. Poglejte si pet največjih zmot, ki brenčijo o njih.

Vsi komarji so si podobni

Večina razlike med komarji res ne opazi, zato meni, da so si med seboj na moč podobni. A po besedah Jane McAllister to ne drži. »Komarji so zelo različni. Vsaka vrsta se obnaša drugače, ima drugačen življenjski prostor in ji dišijo drugačne stvari.« Mestni tako denimo nikoli ne živijo na podeželju, nekatere vrste pa se zadržujejo samo na izbranih regijah. »Glede na vrsto komarjev, ki živijo v vašem okolju, je mogoče določiti, katerim boleznim ste zaradi njih bolj izpostavljeni,« dodaja strokovnjakinja za mrčes.

Vsi komarji prenašajo bolezni

»Na svetu je več kot 3000 vrst komarjev, le nekaj sto pa jih je pomembnih iz medicinskih razlogov,« pravi Janet. To pomeni, da velika večina komarjev ljudi sploh ne napada, ampak so zgolj gostitelji pri živalih. Nekateri imajo radi le kri plazilcev in dvoživk. Komarji, ki prenašajo bolezni, so pogosto omejeni le na eno vrsto. Denimo virus zahodnega Nila in St. Louisa, dva ljudem najnevarnejša virusa, prenašajo komarji iz rodu Culex.

Suša pomeni manj nevarnosti zaradi komarjev

Resnica je, da se komarji razmnožujejo v bližini voda, so pa tudi sušna obdobje ugodna za širjenje bolezni. Razlog za to je koncentrirana in umazana voda. Bogatejša je ta organsko, privlačnejša je za komarje, ki prenašajo bolezni. Poleg tega pomanjkanje vode pomeni, da se na manjšem ozemlju ob njej zadržujejo tudi ptice, ki prav tako prenašajo številne bolezni komarjev.

Komarji imajo radi sladko kri

Res je, da komarji izbirajo žrtve. In medtem ko so nekateri zanje popolnoma imuni, jim drugi nikakor ne morejo ubežati. Dejstvo pa je, da to nima nič skupnega s količino sladkorja v krvi, cvetličnimi vonji ali drugimi dejavniki. »Različne vrste komarjev privlačijo različne stvari. Tako so znanstveniki odkrili, da se nekatere vrste ne morejo upreti ogljikovemu dioksidu, druge mlečni kislini, tretje spet nekaterim bakterijam, ki so pri posameznikih zastopane v različni koncentraciji, itd.

Česen preganja komarje

Nekateri posamezniki jedo česen ali ga uživajo v dodatkih, da bi se ubranili komarjev. Vendar pa ne obstajajo nikakršni dokazi, da bi to res odganjalo komarje. Največjo zaščito pred komarji zagotavljajo repelenti.

Deli s prijatelji