ARBORETUM

Najhitrejša žuželka je kačji pastir

Objavljeno 30. marec 2012 08.30 | Posodobljeno 30. marec 2012 08.30 | Piše: S. N.

Poznamo približno milijon vrst žuželk, kar je več kot vseh drugih živali skupaj.

Žuželke so zelo raznolika in številčna skupina živali, saj poznamo približno milijon vrst, kar je več kot vseh drugih živali skupaj. Neopisanih vrst je verjetno še nekajkrat več! Telo žuželk je drugače zgrajeno od našega. Sestavljeno je iz obročkov, ki so združeni v glavo, oprsje in zadek. So nevretenčarji, kar pomeni, da nimajo hrbtenice iz vretenc in notranjega ogrodja iz kosti. Njihovo ogrodje je oklep iz hitina. Na glavi imajo tipalnice, s katerimi lahko tipajo, vohajo, zaznavajo vibracije in tok zraka ali vode. Imajo par velikih sestavljenih oči, poleg teh še posebne pikčaste oči za gledanje na daljavo. Posebnost so tudi različno grajene obustne okončine, s katerimi lahko žvečijo, ližejo, sesajo, pikajo … Na oprsju so trije pari členastih nog in pri krilatih žuželkah tudi krila. Srce jim utripa v zadku, kjer so tudi prebavila, spolni organi in dihalnice. Žuželke nimajo pljuč in ne dihajo skozi usta, ampak z dihalnicami. To so drobne cevke, ki so razporejene po njihovem telesu kot žile. Oči imajo sestavljene iz več sto šestkotnih oči. Znanstveniki domnevajo, da slika, ki jo zaznajo, spominja na mozaik.

S Popotnim listom si lahko med 1. aprilom in 25. junijem 2012 v Arboretumu Volčji Potok ogledate čudoviti svet povečanih žuželk. Osa, govnač, bogomolka in preostala druščina čakajo na vas. V Arboretumu bodo v sklopu razstave organizirane tudi delavnice z živimi žuželkami, česar se bodo zagotovo najbolj razveselili najmlajši. Namen je prikazati čudoviti svet žuželk in evolucijo življenja na Zemlji. Več informacij o razstavi in Popotnem listu lahko najdete na naslovu www.arboretum.si. Citat Turistična tribuna Prve žuželke, ki so se na Zemlji pojavile pred 350 milijoni let, so bile veliko večje od današnjih. V evoluciji in s spreminjanjem življenjskih razmer so se zmanjšale.

Je pajek žuželka?

Pogosta zmota je, da je pajek žuželka. Pajki spadajo med pajkovce, katerih značilnost je, da imajo osem nog, medtem ko jih imajo žuželke šest. Za žuželke je značilna preobrazba, bodisi popolna bodisi nepopolna. Pri popolni preobrazbi se iz jajčeca izleže ličinka in ta se prek razvojne stopnje bube preobrazi v odraslo žival. Med rastjo ličinka večkrat preobleče zunanji hitinasti oklep, ki postane premajhen – pravimo, da se levi. Razlog seveda ni modne narave, koža postane pretesna, saj na more slediti telesni rasti požrešne ličinke. S popolno preobrazbo se preobrazi več kot 80 odstotkov žuželk. Nekatere preskočijo stopnjo bube. Iz jajčeca se izležejo ličinke, ki so z vsako levitvijo podobnejše odraslim živalim. Spolne organe in krila dobijo šele po zadnji levitvi. Takšno preobrazbo imenujemo nepopolna preobrazba.

Kratke zanimivosti

Prve žuželke, ki so se na Zemlji pojavile pred 350 milijoni let, so bile veliko večje od današnjih. V evoluciji in s spreminjanjem življenjskih razmer na našem planetu so se precej zmanjšale. Kljub temu so v živalskem svetu pomembna skupina. Mnoge so pomembne predvsem zaradi opraševanja, poleg tega pa so pomemben člen prehranjevalne verige. Ali ste vedeli: najhitrejše žuželke so kačji pastirji. Čeprav je razpon njihovih kril le do 7,5 cm, lahko nad vodno gladino poletijo s hitrostjo 60 km/h. Rekorderke v utripanju s krili pa so mušice, saj naredijo 1000 zamahov v sekundi. To je petkrat več od čebel.
 

Deli s prijatelji