UMAZANO

Najbolj kritična je kuhinja

Objavljeno 08. januar 2014 10.00 | Posodobljeno 08. januar 2014 09.00 | Piše: M. F.

Na deski za rezanje, pipi, delovni površini in na gobici za pomivanje posode se zlahka namnožijo zdravju nevarni mikrobi.

Ne v kopalnici, največ pasti za zdravje se skriva v kuhinji.

Večina je prepričana, da je kopalnica najbolj umazan prostor v domu. A čeprav je v njej res nekaj kritičnih mest, jo po nesnagi prekaša kuhinja. Topla in vlažna mesta v njej so idealna za razvijanje mikrobov, ti pa se zlahka prenesejo na hrano. Kje jih je največ?

Na deski za rezanje

Približno 18 odstotkov desk za rezanje gosti nevarne bakterije, med drugim tudi salmonelo in E-koli.

Kako jo očistiti?

Lesene deske bi morale biti iz najtršega lesa, kot je, denimo, javorjev. Najbolje je imeti vsaj dve: ena naj bo namenjena rezanju mesa in druga za pripravo ostali živil. Tako se bakterije z mesa ne bodo širile nanje. Že med kuho jo z detergentom in vročo vodo večkrat očistite, po končani pripravi kosila, večerje ali malice pa jo posujte s soljo ter zdrgnite s kisom ali z limonovim sokom, nato pa še z detergentom za posodo.

Na delovni površini v kuhinji

Samo pomislite, kaj vse je na njej: meso, neoprana zelenjava, vrečke z živili …

Kako jo očistiti?

Delovne površine iz neprožnega materiala vsebujejo manj mikrobov, kljub temu pa jih vsaj enkrat dnevno očistite s kisom, ki ga dodate topli vodi, in jih do suhega pobrišite po vsakem kuhanju.

Na pipah

Kuhinjsko pipo primemo vedno, ko si pred pripravo hrane, med njo ali po njej umijemo roke. Na njej je zato veliko bakterij in tudi spor plesni.

Kako jih očistiti?

Ko pomivate posodo, ne pozabite na pipe. Najbolje jih je kar najpogosteje čistiti z mešanico vode in belega kisa ali dezinfekcijskimi sredstvi.

V napravi za pripravo kave

Posodo, kamor se nataka sveže kuhana kava, nedvomno redno čistite. Kaj pa predelček, kamor nalijete vodo? V njem se lahko razvijejo glive kvasovke in plesen.

Kako ga očistiti?

Vsak dan rezervoarček obrišite s papirnato brisačo, enkrat tedensko pa vanj nalijte kis in ga tam pustite pol ure. Nato izpirajte, dokler vonj po kisu ne izgine.

Na kuhinjskem koritu 

Samo pomislite, kaj vse v njem čistite. Ne samo rok in živil, včasih tudi predmete, ki v kuhinjo sploh ne sodijo.

Kako ga očistiti?

Korito z vodo in detergentom sperite vsak dan, enkrat tedensko pa ga razkužite. Bodite pozorni na predele okoli odtokov. Natrite jih z mešanico kisa in jedilne sode, pustite učinkovati vsaj petnajst minut ter nato odstranite s toplo vodo.

Gobica za pomivanje posode

Glavna težava je, da z njo najbrž ne pomivate samo posode in da se po uporabi nikoli popolnoma ne posuši. Tako se na njej ustvarijo idealni pogoji za rast in razvoj bakterij.

Kaj storiti?

Vsak dan jo po vsaki uporabi temeljito splaknite, prav tako jo vsak dan za dve minuti postavite v mikrovalovno pečico. Toplota v njej bo toplota uničila vse bakterije. Vsaka dva tedna gobico nadomestite z novo. Za čiščenje ostalih površin je ne uporabljajte. Raje jih brišite s krpo iz mikrovlaken, ki odstrani vso umazanijo in jo lahko operete v pralnem stroju.

Deli s prijatelji