VRTIČEK

Naj cvetove občuduje soseda

Objavljeno 26. junij 2012 22.20 | Posodobljeno 26. junij 2012 22.21 | Piše: Andreja Žulič

Ljubitelji rastlin se po navadi s težkim srcem odpravijo na počitnice, saj so v poletnih mesecih najbolj žejne, v dneh hude vročine jih je treba zalivati tudi dvakrat na dan.

Za zalivanje vrta poprosimo sosedo, ki obvlada. Foto: Shutterstock

Komu zaupati to opravilo, da nas bodo ob vrnitvi pričakale vse rastline? Če nimamo denarja za sodobne namakalne sisteme, lahko dokaj preprosto in poceni sami poskrbimo, da rastline na vrtu in v stanovanju med našo odsotnostjo ne bodo trpele suše.

Pred odhodom

Vrt bo potreboval manj vode, če bomo na tla ob rastlinah položili zastirko iz organskih materialov. Pod vrtnice in okoli zelenjadnic položimo uvelo travo ali na kratko narezano slamo, da jih zavarujemo pred izhlapevanjem. Tudi plevel rastlinam jemlje prepotrebno vlago, zato jih moramo pred odhodom opleti in zemljo zrahljati.

Lepih cvetov ne bomo mogli občudovati, zato jih porežemo in s šopkom na primer dišečih vrtnic podkupimo sosedo ali sorodnico, da bo naš vrt občasno zalila in popazila nanj. Cvetje izčrpava rastline, na vrtu pa nas bodo, ko se vrnemo z oddiha, namesto uvelih in posušenih cvetov pričakali sveži popki.

Še zelenjavni vrt

Pred odhodom temeljito zalijemo trato in posebno še zelenjavni vrt. Zalivamo vedno po tleh, nikoli po rastlinah, saj s tem preprečimo širjenje glivičnih bolezni.

Voda naj prepoji spodnje dele na območju korenin, nekje do globine 10 centimetrov. Tako prepojena tla bodo zlahka dajala dovolj vlage za teden ali deset dni, kot si običajno privoščimo dopusta. Na splošno pa velja, da trato pokosimo bolj visoko, da je sončna pripeka ne bo preveč prizadela.

Z vrta in v sadovnjaku oberemo vse zrele ali skoraj zrele plodove. Gnili privabljajo mrčes, na njih se razvijejo plesni, ki bodo rastlinam močno škodile.

Preprosto in učinkovito

Sobne rastline odstranimo s polic, na katere je večino dneva uperjeno sonce. V senčnem in bolj hladnem delu stanovanja večina brez zalivanja preživi teden dni. Nekatere lahko pošljemo na letovanje na prosto. Postavimo jih v senčen kot vrta, kjer nas bodo počakale v vsej svoji lepoti.

Če smo na dopust mislili že ob sajenju, smo rastline posadili v zabojčke za samooskrbo z vodo. Če tega nismo storili, imamo na razpolago več preprostih rešitev. Pollitrske ali večje plastenke napolnimo z vodo, zapremo s pokrovčkom, v katerega smo prej napravili nekaj odprtin, ter jih zarijemo v zemljo. Plastenke namestimo ob rob posode, da jih močnejši veter ne bo mogel premakniti.

Ob cvetlična korita lahko postavimo plastenko, v katero smo vtaknili 5 cm širok trak iz blaga. Drugi konec traku potisnemo v zemljo. Blago bo počasi srkalo vodo iz plastenke in jo pripeljalo do zemlje v koritu.

Preobilno 
zalivanje uničuje

Mnogo rastlin propade ravno zaradi preobilnega zalivanja, zato tega opravila ne gre prepustiti neveščim osebam. Sicer pa, če vzamemo v zakup, da katera rastlina naše odsotnosti ne bo preživela, lahko na dopustu brez slabe vesti uživamo, morda bomo domov celo prinesli katero novo, ki bo popestrila naš vrt ali stanovanje in nas spominjala na lepo preživete počitnice.

Deli s prijatelji