BUČKE

Na sončni dan
 po tri semena

Objavljeno 19. junij 2012 18.45 | Posodobljeno 19. junij 2012 18.45 | Piše: Taša Oven

Kurbus, misirača, tikva, cuka – le nekaj narodnih imen za na našem jedilniku vedno bolj priljubljene bučke.

Danes gojimo številne sorte buč, zato lahko vsak najde tisto, ki mu najbolj ustreza. Po barvi, okusu ali velikosti.

Za gojenje bučk (Cucurbita pepo) izberemo sončen, pred vetrom zaščiten prostor. Potrebujejo dobro pognojena tla in veliko vlage. Sejemo jih lahko neposredno v jarke, po tri semena, redčimo pa, ko ima rastlina enega do dva cvetova. Za rast in razvoj so potrebne visoke temperature, in sicer od 25 do 28 stopinj podnevi ter 16 stopinj ponoči. Bučkam so dobri sosedje visoki fižol, koruza, čebula, bazilika in rdeča pesa.

Kdaj pobiramo pridelek

Zrele bučke zrastejo v dolžino 40 centimetrov ali več. Večje so v notranjosti rahlo gobaste, njihov okus je pust. Zato je priporočljivo, da jih pobiramo, ko so dolge od 10 do 20 centimetrov, saj manjši ko je plod, bolj nežen in rahel je okus. Z rednim trganjem bučk spodbujamo razvoj novih plodov. Meso je belo do svetlo zeleno in vsebuje številna majhna užitna semena. Poleg tega majhnih in mladih bučk ni treba lupiti. Dovolj je, če jih operemo in odrežemo oba konca. Če je letina bogata, pa seveda lahko na koščke narezane tudi zamrznemo.

Po bučke v trgovino

Ker jih lahko v rastlinjakih gojimo vse leto, so v trgovinah lahko dostopne. Kupimo manjše, tanjše in čvrste, z majhnim pecljem. Njihova lupina mora biti bleščeča, brez poškodb in gub. Neoprane shranjujemo v hladilniku do enega tedna, lahko v predalu za zelenjavo, a morajo biti ločene od druge zelenjave, drugače začnejo hitreje gniti.

Bučke na zahvalni dan

Če novembra načrtujete potovanje v ZDA in boste tam praznovali tradicionalni praznik, imenovan zahvalni dan, bo na vašem jedilniku pečen puran z nadevom in brusnično omako, pire krompir in zelenjava. Za poobedek sledi sladka bučna pita.

Pa dober tek.

Dobre za zdravje

Vsebujejo veliko vitaminov in mineralov, in sicer vitamine C, B in E, magnezij, kalij, fosfor ter kalcij. Ker so lahko prebavljive, so priporočljive pri težavah s prebavo. Nekatere raziskave so pokazale, da znižujejo raven holesterola v krvi in preprečujejo bolezni srca. Vsebujejo tudi veliko vode in vlaknin ter imajo nizko kalorično vrednost, zato so primerne tudi za vse tiste, ki so se odločili, da bodo izgubili kakšen kilogram ali dva.

Brez bučk ni piknika

Lahko jih pečemo, kuhamo, dušimo, polnimo, manjše pa uživamo tudi surove v solati. Iz njih lahko skuhamo odlično juho ali jih uporabimo kot nadev v pitah in zavitkih. Pripravimo lahko tudi bučkin kompot ali iz njih skuhamo marmelado. Nepogrešljive so postale na vseh piknikih, saj so pečene na žaru odlična priloga k čevapčičem in drugim mesnim jedem.

image

Tako jih lahko npr. narežemo na rezine, jih posolimo in popopramo ter na rahlo popečemo na žaru. Nato nanje dodamo rezino paradižnika in rezino mocarele ter začinimo z origanom in majaronom. Obložene damo znova na žar in jih pečemo toliko časa, da se začne topiti mocarela.

Deli s prijatelji