ZDRAVJE IZ SHRAMBE

Morske ribe, laneno seme in konopljin kruh

Objavljeno 26. januar 2014 16.30 | Posodobljeno 26. januar 2014 16.30 | Piše: Alenka Kociper

Maščobe so v naši prehrani zelo pomembne in nujne za naš organizem ne glede na to, da imajo v debatah na gostilniški ravni skrajno negativen predznak.

Konopljino seme je odličen prigrizek. Foto: A. K. Baribal

Seveda ne potrebujemo vseh, le nekatere, in še to v pravi obliki. Mednje spadajo tako imenovane esencialne nenasičene maščobne kisline omega 3 in omega 6. Zakaj so tako pomembne in kako jih zagotovimo organizmu?

Človeško telo potrebuje obe navedeni maščobi, ker pa ju samo ne more tvoriti, ju moramo vnašati s prehrano ali prehranskimi dodatki. Povprečno hranjen človek ima dovolj maščobnih kislin omega 6, ki jih dobi z uživanjem nerafiniranih rastlinskih olj, zatakne pa se pri maščobnih kislinah omega 3, ki jih najdemo le v nekaterih živilih, ki jih je zato treba prav načrtno uvrščati na jedilnik.

Zakaj so omega 3 maščobne kisline tako pomembne

Študije kažejo na mnoge njihove koristne vplive na organizem. Krepijo imunski sistem, znižujejo krvni tlak in holesterol v krvi, varujejo srce in krvni obtok, pomagajo pri kroničnih vnetnih boleznih, kot sta artritis in luskavica, vplivajo tudi na delovanje živčnih celic in možganov. Dr. David Servan, avtor knjige Ozdravimo depresijo, tesnobo in stres brez zdravil in psihoanalize kot eno od naravnih metod za zdravljenje omenjenih težav navaja uživanje maščobnih kislin omega 3, ki jih imenuje kar gorivo za možgane. Ključno je ravnovesje med njimi in maščobnimi kislinami omega 6, idealno razmerje je ena proti ena, sodobni človek pa ga je silovito porušil, saj je danes ena proti deset ali celo dvajset v korist drugih. Dr. Servan zapiše, da prav to neravnovesje povzroča številne tegobe, med drugim depresijo.

Kako do dragocenih maščob

Naši predniki se niso kaj dosti spraševali o zdravi prehrani, kot to včasih že prav obsedeno počnemo danes. Jedli so, kar je pač zraslo doma, torej predvsem lokalno pridelano hrano, živina se je pasla, kokoši so brskale po dvorišču, sadja je bilo v izobilju in zmeraj na dosegu roke, za zimo so spravili, kakor in koliko se je pač dalo. Hrana je bila, gledano z današnjimi očmi, morda skromna, a bila je karseda naravna in že po logiki uravnotežena. Danes je slika žal povsem drugačna. Z industrijsko prehrano in globalizacijo smo porušili vsa ravnotežja, zaradi česar smo prisiljeni dobro premisliti, kaj bomo dali v usta, če se želimo prehranjevati zdravo in uravnoteženo. Najbogatejši vir prepotrebnih maščobnih kislin omega 3 so ribe, zlasti morske, ki bi morale biti na našem jedilniku vsaj dvakrat ali celo trikrat na teden, po možnosti divje, ne gojene. Strokovnjaki priporočajo uživanje ribjega olja, kdor pa iz tega ali onega razloga ne mara rib, si lahko zagotovi potrebno količino teh kislin z nekaterimi semeni in olji, zlasti lanenim in konopljinim, pa tudi z orehi in nekaterimi vrstami zelenjave, na primer špinačo in portulakom. Za zagotovitev potrebne količine maščobnih kislin omega 3 lahko posežemo tudi po prehranskih dodatkih, a mnogi imajo predsodek pred najrazličnejšimi kapsulami, ki tudi niso ravno poceni.

Za otroke namesto ribjega olja konopljin kruh

Težava se pojavi tudi pri otrocih, ki jih bomo bržkone težko spodbudili k rednemu uživanju ribjega olja ali njegovih kapsul, uživanje nasičenih kislin omega 3 pa je v obdobju odraščanja in razvijanja možganov ključnega pomena. Veliko bolj prijazno je grizljati konopljino ali laneno seme, ki ga lahko tudi zmeljemo v mešalniku in primešamo k različnim jedem. V domačo kuhinjo uvedimo konopljino in laneno moko, ki sicer vsebujeta manj omenjenih kislin kot semena, vendar lahko predstavljata določen del teh v naši prehrani. Čeprav zveni precej eksotično, je konopljin kruh nadvse okusen, kompakten in nasiten in tekne tudi otrokom, če le niso navajeni premlevati zgolj belih žemljic. V pekarni Deveta vas, kjer smo konopljin kruh zamolklo sive barve in privlačno zapečene skorje poskusili, so nam povedali, da se pravkar lotevajo tudi recepture za kruh, ki ga bodo zamesili iz lanene moke. Kot nam je povedal pekovski mojster Boštjan Uduč, želi pekarna Deveta vas svojo ponudbo nadgraditi z linijo zdravih vrst kruha.

Do zdravega prehranjevanja se je najbolje napotiti z malimi koraki. Namesto čipsa grizljajmo semena in oreške, namesto belega kruha si vsaj tu in tam privoščimo polnovrednega iz najrazličnejših mok, na primer konopljine, namesto rastlinskega olja solato prelijmo s konopljinim ali lanenim oljem, seveda pa si privoščimo tudi veliko sadja in zelenjave. 

Deli s prijatelji