BOROVNICE

Modrih ust in prstov 
po zdravje in sladkanje

Objavljeno 25. julij 2013 19.40 | Posodobljeno 25. julij 2013 19.42 | Piše: Branka Bizjan

Med skupne družinske poletne aktivnosti spada nabiranje naravnih zakladov, zelišč in gozdnega sadja.

Poletje je čas počitnic in dopustov, je čas druženj, ki jih lahko izkoristimo tudi tako, da odidemo v naravo, ki že ponuja svoje darove. Družina lahko skupaj odide na travnik nabirat in spoznavat različna zelišča za čaj: materino dušico, dobro misel, rman, bezeg, medeno deteljo in še veliko jih je, ki jih je dobro pripraviti in shraniti za hladne dni. V gozd pa jo poleti mahnemo po gozdne sadeže, gobe, maline, borovnice.

Super hrana od pradavnine

Le kdo ne pozna borovnic?! Nizkih grmičkov s temnomodrimi jagodami, ki rastejo v mešanih gozdovih? Borovnice so kot zdravilno rastlino cenili že v preteklosti, saj vsebujejo veliko vitamina C, fosforja, železa in antioksidantov, zato jih radi imenujemo super sadje. Suhe borovnice uporabljamo proti driski, sveže pa v večjih količinah delujejo rahlo odvajalno. Posušeni listi pred cvetenjem borovnic pa naj bi zniževali krvni sladkor. Zaradi antioksidantov upočasnjujejo staranje in tveganje za razvoj bolezni srca, ožilja in nastanka raka. Blagodejno vplivajo na našo kožo in blažijo vnetja.

Biti morajo zrele

Na lep počitniški dan smo se z družino in prijateljicami podali v gozd nabirat temnomodre sladke kroglice. S seboj smo vzeli grabljice za nabiranje borovnic, kanglice, papirnate prtičke za brisanje rok in rokavice, s katerimi smo si zaščitili roke. Odšli smo globoko v gozd, kjer so nas še čakale debele, zrele in sladke borovnice. Veliko ljudi začne nabirati borovnice, ko se obarvajo, žal pa takrat še nimajo pravega okusa in zdravilnih lastnosti. Čeprav je nabiranje zelo zamudno delo, jih priden nabiralec v eni uri nabere en liter, kar je približno sedemdeset dekagramov. Popoldne se je prevesilo v večer, ko smo s polnimi posodami zapuščali gozd. Otroci so bili modri okoli ust, saj so se borovnic dodobra najedli. Tudi sama jih imam zelo rada, zato sem si jih doma privoščila polno skodelico in jih posula s sladkorjem. Nekaj sem jih posula s sladkorjem in jih shranila v zamrzovalnik, iz preostalih pa sem skuhala borovničevo marmelado, ki jo imam od vseh najraje.

Borovničeva marmelada

Še je čas za nabiranje borovnic in pripravo marmelade. Pripravljam jo po starem in preizkušenem receptu: borovnice damo v lonec s širokim dnom, stalno mešamo, dokler se ne razpočijo in začnejo vreti. Ko zavrejo, jih s paličnim mešalnikom dobro pretlačimo in stalno mešamo. Na vrhu se nabira pena, ki jo sproti odstranjujemo. Ko odstranimo vso, dodamo sladkor in kuhamo dalje, vseskozi pa mešamo. Ko se na vrhu začne delati kožica, naredimo preizkus, ali je marmelada že dovolj kuhana. To storimo tako, da jo s kuhalnice kapnemo na krožnik. Če se kapljica razleze, še ni dovolj kuhana, ko pa se ne razleze več, je marmelada kuhana. Z njo napolnimo dobro oprane kozarce za vlaganje, jih zapremo s pokrovi in postavimo na pekač, dobro pokrijemo z odejo ter pustimo, da se počasi ohladijo. Nato še napišemo etikete in jih shranimo v temen prostor. Za marmelado potrebujemo: 3 kg borovnic, 1,5 kg sladkorja, kozarce za vlaganje in pokrovčke.

 

 

Deli s prijatelji