BARVE

Modra za spanje

Objavljeno 24. maj 2013 21.15 | Posodobljeno 24. maj 2013 21.15 | Piše: U. S.

Vsaka barva ima svojo moč, vsaka na človeka deluje drugače.

Na človeka in njegovo dojemanje okolice vplivajo tudi barve: so eden najpomembnejših dejavnikov vizualne komunikacije. Nad določeno temo, projektom ali izdelkom nas navdušijo ali odvrnejo od njega. Vsaka barva oziroma kombinacija ima svojo sporočilnost in v človeku vzbuja različne čustvene reakcije. Te so odvisne od izkušenj posameznika in njegovega mišljenja.

Barve vplivajo tudi na – spanje. Študija britanske hotelske verige Travelodge, v kateri je sodelovalo 2000 domov po vsem Otoku, je odkrivala njihov vpliv na kakovost spanca in razkrila, da največ sna prinaša modra barva, saj deluje pomirjujoče, ljudje v modri sobi spijo skoraj sedem ur in 52 minut in se zbudijo veseli in pozitivni. Modra barva je povezana z umirjenostjo in mirnostjo, nižala naj bi utrip srca in krvni tlak. V nasprotju z vijolično, ki se ji velja izogniti, saj preveč stimulira možgane in odganja spanec; ljudje v vijoličnih spalnicah spijo komaj pet ur in 56 minut. Barva sten v spalnici (pa tudi drugo okrasje v njej) naj bi bila umirjena, zato vijolična, pa naj bo videti še tako luksuzna, ni pravi izbor, saj spodbuja delovanje možganov in je odlična za kreativnost, v spalnici pa utegne sprožiti živahne sanje in celo nočne more, zato se zjutraj prebudimo utrujeni.

Na spanje pozitivno vplivajo še rumeni (sedem ur in 40 minut) in zeleni odtenki (sedem ur in 36 minut), sten v spalnih prostorih nikar ne barvajte v rjavo (šest ur in pet minut) in sivo (šest ur in 12 minut), saj delujeta žalostno in depresivno. V sobi oranžne barve boste spali sedem ur in 28 minut, med rdečimi stenami šest ur in 58 minut, zlate stene bodo prinesle šest ur in 43 minut spanja.

Ne le na kakovost spanca, barve vplivajo tudi na druga področja življenja, tudi seks: spolno so najbolj aktivni pari v spalnicah karamelne barve, trikrat na teden, najmanj v rdečih, le enkrat tedensko. Tisti s sivimi spalnicami opravijo največ internetnih nakupov, in to kar iz postelje, srebrni detajli motivirajo vadbo, je še razkrila študija. »V mrežnici so posebne celice, občutljive za barve. Vpijajo jih in prenašajo v del možganov, ki je pristojen za cirkadialni ritem oziroma biološko uro. Barve tako vplivajo na naše vedenje in razpoloženje,« trdi strokovnjak za težave s spanjem Chris Idzikowski iz centra za spanje v Edinburgu.

Moč barv

  • Vsaka barva ima svojo vibracijo in moč, menijo Indijci, saj vplivajo na naše razpoloženje, z njimi lahko celo lajšamo pogoste težave, kot so glavobol, prehlad, nespečnost, z njimi premagujemo trenutno nerazpoloženje, pomagajo tudi pri resnejših obolenjih, so prepričani kromoterapevti.
  • Bela vsebuje ves svetlobni spekter, krepi in čisti energetski sistem ter ga spodbuja in stabilizira, v ljudeh vzbuja ustvarjalnost.
  • Tudi črna vsebuje ves barvni spekter; krepi ženske energije v telesu, če je je preveč, lahko okrepi depresivnost.
  • Rumena predstavlja duhovnost, neodvisnost, svobodo, učinkuje na telo, duha in čustva, spodbuja umske zmožnosti, vzbuja samozaupanje, optimizem.
  • Zelena je barva potrpežljivosti, predstavlja naravo, srečo, ravnotežje, učinkuje blažilno (pomirja živčevje), stimulira umske zmožnosti.
  • Modra izžareva modrost in razvoj, vodi nas v razmišljanje, svobodo in globino, spodbuja umetniško izražanje in navdih, prebuja intuicijo ter lajša osamljenost.
  • Oranžna spodbuja družabnost, blaži osamljenost in utrujenost, vzpodbuja ustvarjalnost, odseva udobje, okus, aktivnost, komunikacijo in navdih.
  • Vijolična je barva inteligence in čustev, daje občutek razkošja, prestiža, deluje antiseptično in očiščevalno.
  • Rdeča je stimulativna, krepi voljo in energijo, je strastna, drzna ter obenem nevarna.
  • Rožnata je barva zabave, igrivosti, pozitivizma, nežnosti in ženskosti.
  • Zlata in srebrna izražata hlad in dragocenost, zato predstavljata prestiž.
Deli s prijatelji