HREN

Moč gorčičnega olja

Objavljeno 05. april 2012 08.30 | Posodobljeno 05. april 2012 08.30 | Piše: Taša Oven

Hren ni prav pogosto na naših krožnikih.

Po izročilu naših babic naj bi ga kopali iz zemlje v mesecih, katerih imena vsebujejo črko r (foto: Shutterstock).

Hren Armoracia rusticana je trajnica, ki jo lahko gojimo na vrtovih, raste pa tudi divje na robovih njiv. Ima veliko korenino, ki spominja na peteršiljevo. Pokrit je z rjavkasto lupino, pod njo pa najdemo belo meso. Iz korenine odženejo veliki podolgovati listi, cvetovi so beli.

Na črko r

Rastlina zraste do približno 1,5 metra. Korenino vkopljemo jeseni ali zgodaj spomladi, lahko že marca, v pognojeno zemljo. Pozneje ga razmnožujemo s stranskimi koreni, ki jih korenina vedno naredi.

Hren ni občutljiv za klimo in korenina prezimi pod zemljo. Po izročilu naših babic naj bi ga izkopavali v mesecih, katerih imena vsebujejo črko r, torej od septembra do aprila.

Če pa mu bomo želeli odreči gostoljubje na našem vrtu, bomo lahko imeli težave, saj ima globoko korenino, iz katere požene mladika. Ravno zato nam rezanje ne pomaga.

Hren z limonovim sokom

Korenina hrena sama po sebi nima posebnega okusa. Šele ko ga nastrgamo, pokaže svojo moč, saj se začnejo sproščati gorčična olja, ki dražijo oči in sinuse. Nastrgani hren hitro potemni, ker na zraku oksidira, zato mu dodajmo malo limonovega soka. Zavitega v folijo hranimo v hladilniku. Vedno odrežemo le toliko korenine, kolikor je potrebujemo. Lahko ga tudi zamrznemo, vendar bo izgubil nekaj ostrine. Če se ponj odpravimo v trgovino, bodimo pozorni, da je korenina čvrsta in neizsušena.

Zdravi, razkužuje

Poleg gorčičnih olj vsebuje še veliko vitaminov C in B, zato je cenjen tudi v zdravilstvu. Pospešuje prekrvitev in prebavo, razkužuje in ima celilne lastnosti. Nastrgano korenino lahko uporabimo tudi kot obkladek, ki nam omili glavobol, zobobol, pike žuželk, zbadanje v prsih in bolečine v sklepih. Pomaga nam tudi pri izkašljevanju in hripavosti. Vendar pa v nobenem primeru ne pretiravajmo s količino, saj nam lahko povzroči neprijeten, pekoč občutek v želodcu.

Domač ali kupljen

Danes nam trgovine ponujajo tudi razne omake in namaze, ki vsebujejo hren, kot npr. hren z jabolki, smetano in majonezo. Ampak vse to lahko naredimo tudi sami doma. Nastrgamo hren in jabolka, dodamo malo kisa in soli ter trdo kuhano jajce. Tako imamo hitro pripravljeno odlično prilogo k šunki, prekajenemu mesu ali kuhani govedini. Če želite biti malo bolj inovativni, pa lahko za pripravo solate uporabite tudi mlade spomladanske liste hrena, ki imajo blažji okus kot korenina.

Z lopato

Če še ne poznate podzemeljske moči hrena in želite izkopati njegovo korenino, se opremite s kakšno lopato. Tudi pomoč prijateljev ne bo škodila.

Deli s prijatelji