PES

Mali veliki pomočnik na kmetiji

Objavljeno 22. september 2012 12.00 | Posodobljeno 22. september 2012 12.00 | Piše: Doroteja Vašcer

V začetku 19. stoletja so avstralski živinorejci pogrešali močnega, vzdržljivega psa, ki bo kos tako zbiranju in paši živine kot tudi težkim, raznolikim, ekstremnim vremenskim razmeram v deželi.

Mlada generacija zvestih spremljevalcev in pomočnikov raste tudi na naši kmetiji. To je šele drugo leglo mladičkov govedarjev v Sloveniji, vseh psov te pasme je pri nas le okoli 20 (foto: Bine Šedivy).

Avstralski govedar je pasma, ki se je začela razvijati v Avstraliji na začetku 19. stoletja, ker so živinorejci potrebovali močnega, vzdržljivega psa, ki bo kos tako zbiranju in paši živine kot tudi težkim, raznolikim, ekstremnim vremenskim razmeram v deželi. Po letih križanj različnih pasem so prišli do zmagovalne kombinacije, ki jo sestavljajo avstralski divji pes dingo, dalmatinec, škotski ovčar in bulterier. Zelo zdravi psi z modrim ali rdečim odtenkom dlake povprečno živijo 15 let, samice so visoke od 43 do 48 centimetrov, samci pa dosežejo od 46 do 52 centimetrov plečne višine.

Močan, energičen in pameten

Govedar je eden najbolj inteligentnih psov, njegovo urjenje je zelo preprosto, ker se novih ukazov nauči izjemno hitro. Ima močno osebnost, zato ob sebi potrebuje značajsko stabilnega skrbnika. Je poslušen, a drzen. Želi ustreči gospodarju, na ukaze se odziva hitro, kljub temu razmišlja s svojo glavo. Ima neverjetno delovno etiko, zato ga je treba zaposliti, tako telesno kot miselno. Nobena naloga ni preveč zahtevna. Če mu je ne zada skrbnik, si jo bo našel sam. Če ne bo drugega, bo preganjal vrabce po dvorišču ali kopal luknje, da bi ujel kakšnega glodavca. Vsekakor to ni pes, ki bo ves dan v stanovanju mirno čakal na svojega skrbnika. Najbolje se počuti v delovnem ozračju kmetije in obožuje naloge, pri katerih mora razmišljati. Skrbnik mora biti miren, odločen, samozavesten in dosleden pri ukazih, njegova pohvala za dobro opravljeno delo pa je za govedarja največja nagrada.

Po letih križanj različnih pasem so prišli do zmagovalne kombinacije, ki jo sestavljajo avstralski divji pes dingo, dalmatinec, škotski ovčar in bulterier.

Delaven, učljiv in neumoren

Ameriški rančarji se radi pohvalijo, da njihov pasji pomočnik pri delu z živino z lahkoto nadomesti dva delavca. Dela z izjemnim veseljem, za skromni obrok hrane in pohvalo. Si predstavljate bolj poceni delovno silo? Šalo na stran, a tudi če nimamo krav, ki bi jih bilo treba seliti s pašnika na pašnik, obstaja ogromno dejavnosti, ki so govedarjem pisane na kožo, saj je poln življenja, bister, željan in odločen uspeti. Dal bo vse od sebe, da vas ne razočara. Obožuje dolge sprehode, ure in ure lahko teka za žogo ali frizbijem. Ker je izjemno učljiv, zlahka obvlada različne trike in veščine. Je odličen spremljevalec pri teku, pohodništvu, rolanju, kolesarjenju, uživa v prinašanju predmetov, znašel bi se tudi v agilitiju.

Zaščitniški, neustrašen in zvest

Je zadržan do tujcev, a ne agresiven. Hkrati je strastno in silovito zaščitniški, če se mu zazdi, da je njegova lastnina in/ali skrbnik ogrožena. Ker je tudi zvest, zaupanja vreden in pozoren, je odličen čuvaj. Že po naravi je dominanten, zato je lahko precej agresiven do drugih psov, kar pomeni, da je zgodnja socializacija pomembna in nujna. Iskreno povedano je tudi trmast in svojeglav, a ko se enkrat naveže na nas, imamo zvestega prijatelja za vse življenje. Vendar si ne delajmo utvar, da to pride samo po sebi, prijateljstvo si moramo zaslužiti z dejanji, doslednostjo in korektnostjo. In še nekaj, govedar ima neomajno vero v svojo neuničljivost. Je neustrašna žival z zelo visokim pragom bolečine, zato velja za neuničljivega. Tako misli tudi sam, zato mora gospodar poskrbeti, da se ne poškoduje pri visokih skokih za frizbijem ali ne omaga pri prinašanju žoge po vročini.

Deli s prijatelji