ZDRAVO

Limona in nekaj lističev mete namesto umetne pijače

Objavljeno 05. september 2013 20.00 | Posodobljeno 05. september 2013 20.00 | Piše: Alenka Kociper

Sprehod po trgovskem centru in oprezanje po nakupovalnih vozičkih kažeta, da večina žejo še vedno najraje kroti z umetnimi pijačami.

Voda z limono, osvežena z vejico mete in melise, je odlična osvežilna pijača.

Pili smo veliko, zdravniki priporočajo vsaj dva litra tekočine na dan. Pripravila sem limonado brez sladkorja, z vodo iz pipe. Zdravo in poceni! letošnje poletje je bilo res vroče in temu primerna je bila tudi žeja.

V štiričlanski družini bi to pomenilo osem litrov na dan ali 240 na mesec! Toda kaj piti, da bo dobro za naš organizem in da nas ne bo preveč udarilo po žepu?

Umetna pijača in voda iz pipe

Najboljša in najcenejša je kajpak navadna voda iz pipe, a marsikomu ta pijača brez vonja in okusa ni povšeči. Na drugi strani so industrijski sadni sokovi ali gazirane pijače skoraj brez izjeme presladki, poleg tega pa tako polni različnih dodatkov, da branje njihovih etiket upravičeno vzbuja skrb za lastno zdravje, predvsem pa za zdravje otrok.

Sprehod po trgovskem centru in oprezanje po nakupovalnih vozičkih kažeta, da večina žejo še vedno najraje kroti z umetnimi pijačami. Tudi voda, če jo je že res treba piti, mora biti ustekleničena. V kampu, kjer smo preživeli del letošnjega dopusta, sem rahlo zaskrbljena preverila, ali je voda iz tamkajšnjega vodovoda pitna. Mi smo bili namreč med redkimi, ki smo jo pili, večina jo je tovorila v plastenkah iz trgovine. Čeprav je bila prva preverjeno neoporečna in seveda za gosta brezplačna.

Namenoma pozabimo sladkor

Na pomlad, ko je zmanjkalo domačega grozdnega soka iz vinograda mojih staršev, sem nekajkrat kupila jabolčni sok, pa spet pomarančnega, po grlu pa nam, kot rečeno, brez težav steče tudi navadna voda. Da bi malo popestrila okus, sem ji dodala stisnjeno limono, vse skupaj pa obogatila z nekaj lističi mete in melise z našega balkonskega vrtička. Sladkor sem namenoma pozabila na dnu kuhinjske omare. Sveže kiselkast in prijetno dišeč napitek je soglasno postal naša pijača prevročega poletja, ki se je niso branili niti naši obiski. Medtem ko smo pridno praznili vrče osvežilne pijače, sem pomislila, kako bi bilo, če bi namesto limonade pili v trgovini kupljene pijače.

image
                       Limone stanejo približno dva evra za kilogram.

Pijmo zdravo, pijmo poceni

O kakovosti ene ali drugih ne gre izgubljati besed, radovednost pa mi je vzbudilo vprašanje, koliko evrov po grlu požene povprečna družina. Za potešitev resnične žeje, seveda.

Naredila sem primerjavo stroškov in hitro izračunala, da smo v dveh mesecih, preživetih ob limonadi, prihranili nezanemarljiv znesek. Hkrati pa seveda pili kolikor se da zdravo in za telo koristno tekočino.

Vzemimo za primer štiričlansko družino, ki bi na dan popila osem litrov tekočine. Preračunala sem dva skrajna primera brezalkoholnih pijač. Najrazličnejše gazirane zvarke ali sadne nektarje lahko v trgovini kupimo že za manj kot pol evra za liter, medtem ko so sokovi z visokim sadnim deležem precej dražji, tudi dva evra za liter.

Pa limone? Kilogram stane približno dva evra, za liter porabim polovico enega sadeža, preračunano je to deset centov.

Poglejmo izračun

Vzemimo, da liter poceni pijače v trgovskem centru stane 0,3 evra, kar pri osmih litrih znese 2,4 evra na dan. Za dražje sokove bi morali na dan odšteti približno 16 evrov, za liter doma pripravljene limonade pa le 80 centov (na dan!). Na mesečni ravni to pomeni dobrih 70 evrov za poceni sokove ali gazirane pijače, za dražje sokove pa kar 480 evrov. Čeprav ne verjamem, da kdo v resnici popije toliko soka. Pa limonada po našem receptu? 24 evrov na mesec! Torej smo že v primerjavi s cenejšimi pijačami prihranili skoraj 50 evrov na mesec, sokovi višjega cenovnega razreda pa so od naše domače pijače dražji kar dvajsetkrat!

Deli s prijatelji