NEZAVEDENI

Kupujte le pravi med

Objavljeno 25. maj 2014 11.00 | Posodobljeno 25. maj 2014 11.00 | Piše: M. F.

Izberite zanesljivega pridelovalca, v trgovini berite etikete, doma pa čistočo medu preizkusite z vodo ali ognjem.

Nečisti ali celo lažni med dandanes na trgovskih policah ni več nobena redkost. Ko izbirate, kakšnega boste s seboj odnesli domov, je težko določiti, kateri je pravi in kateremu so dodane najrazličnejše primesi. Obstaja pa nekaj načinov, kako to ugotoviti.

Preverite etiketo

Če le lahko, si med priskrbite pri lokalnem čebelarju. Če te možnosti nimate, vedno preverite etiketo na embalaži. Morda vsebuje izbran izdelek dodatke, ki jih ne bi želeli.

Naravni med kristalizira

Eden ključnih znakov, da med ni pravi, je napis, da ne kristalizira. Kristalizacija medu je popolnoma naraven proces. Če vas moti, lahko strjenega v tekoče stanje spremenite tako, da ga segrejete do 45 stopinj Celzija. Te meje ne smete preseči, sicer bo izgubil vse zdravilne lastnosti.

Preprosti preizkusi

Če ste med že kupili, niste pa povsem prepričani o njegovi čistosti, jo preverite. Najlažje to storite z naslednjimi postopki ...

  • Z vodo: v kozarec hladne postavite žlico medu. Nečist se bo v njej raztopil, čist pa se bo kot homogena zmes nabral na dnu kozarca.
  • Uporabite ogenj: potrebujete voščeno svečo z bombažnim stenom. Premažite ga z medom in poskušajte prižgati svečo. Če gori, je med čist. Če pa sten le prasketa ali sploh ne gori, je medu dodana voda.
  • Preizkus absorpcije: nekaj kapljic medu kanite na papir, ki vpija, lahko na papirnato brisačko. Opazujte, kaj se dogaja: če papir med vpije, ta ni čist.
  • Pomagajte si z bombažno krpo: nanjo kanite nekaj kapljic medu in jo operite. Če bo na njej ostal madež, vaš med ni čist, torej naslednjič izberite drugačnega.
Deli s prijatelji