VRT JESENI

Korenine stročnic in špinače naj ostanejo v zemlji

Objavljeno 15. september 2013 17.40 | Posodobljeno 15. september 2013 17.42 | Piše: Jasmina Kert

Septembra pobiramo plodove fižola, buč, kumar in preostalih plodovk. Poskrbimo za zaščito prsti pred erozijo.

Septembra na domačem vrtu uživamo ob obilju plodov. V tem času dozori veliko kumar, buč, fižola, paradižnika, paprik in jajčevcev.

Redno pobiramo plodove

Treba jih je redno pobirati, da rastlina svoje moči usmeri v nastanek novih sadov. Za buče in kumare je padavin v zadnjem obdobju premalo. Če se bo takšno vreme nadaljevalo, bi bilo dobro, da vsako sadiko na tri do štiri dni zalijemo z vsaj petimi litri vode. Na našem vrtu je ta recept deloval tudi skozi poletne vročinske valove. Bučk in kumaric smo imeli vse poletje na pretek, ne glede na sušo.

Korenine stročnic pustimo v zemlji

Nekatere sadike na vrtu so se do zdaj že posušile in jih izpulimo ter uporabimo za kompost. Nikoli pa ne pulimo fižola, graha, boba, leče in soje, temveč jih porežemo tik nad tlemi, tako da korenine ostanejo v tleh. Korenine stročnic vežejo zračni dušik v zemljo in jo tako bogatijo. Na njih se držijo tudi koristne bakterije, ki s tem, ko ostanejo v zemlji, pomagajo pri ohranjanju njene kakovosti. Tudi za špinačo velja, da njenih korenin ne izpulimo, saj vsebujejo saponine. Ti s svojim delovanjem pomagajo rastlinam, da lažje sprejemajo hranilne snovi.

Zemlja ne sme biti gola

Na gredice, ki so izpraznjene in jih ne bomo uporabili za zimsko setev, zasejemo rastline za zeleno gnojenje, kot so bela gorjušica, enoletna detelja, modra facelija, ajda in druge. To je predvsem potrebno zaradi zaščite prsti pred spomladanskimi in jesenskimi nalivi, vetrovi, sušo in zimskim mrazom. Gola zemlja je preveč izpostavljena grobim zunanjim dejavnikom in bogat mikrokozmos pod njenim površjem, ki skrbi za zdravo prst in s tem za rast naših vrtnin, bo brez zaščitnega pokrova rastlin zelo prizadet.

Rastline za zeleno gnojenje

V kratkem naredijo času bogato listno maso in jih prek leta zakopljemo v zemljo, preden zacvetijo. Jeseni pa jih sejemo za zaščito prsti in jih čez zimo pustimo na gredah, da se poležejo od mraza ali snega. Zelo zgodaj spomladi jih površinsko zakopljemo v tla.

Rodovitna prst je osnova zdravega vrta. Zgledujmo se po naravi, kjer je vsak kotiček zemlje poraščen ali pokrit s trohnečimi rastlinami. 

 

Deli s prijatelji