ČISTOČA

Kopalnica brez madežev

Objavljeno 10. januar 2012 16.50 | Posodobljeno 10. januar 2012 11.16 | Piše: M. F.

Skrite nevarnosti ne prežijo tam, kjer jih večina pričakuje.

Masažna kad zahteva posebne načine čiščenja.

Če menite, da je straniščna školjka v kopalnici tista, kjer se zadržuje največ umazanije, se motite. Z izplakovanjem namreč iz nje odstranimo skoraj vse bakterije, poleg tega pa jo najbrž pogosto razkužite.

Raj za bakterije

Največ se jih zadržuje na oblogah iz vodnega kamna: na rešetkah, pipah in odprtinah, kamor odteka voda, ko so banje in umivalniki preveč polni. Tam so varne pred očmi še tako skrbnih gospodinj in njihovimi krpami. Vodni kamen zato redno odstranjujte. Če ne marate močnih kemičnih čistil, boste učinkoviti s kisom ali z limonovim sokom. Če so madeži trdovratni, izberite močnejše dezinfekcijsko sredstvo, vendar pazite, da ne bo poškodovalo površin. Vsaj enkrat mesečno očistite rešetke na tleh tako, da jih potopite v mešanico kisa in vode.

Naslednje kritično mesto so brisače in spužvaste gobice. Čeprav v brisače brišete čiste roke, se zaradi vlage na njih lahko razmnožijo bakterije. Operite jih vsake tri do štiri dni pri vsaj 60 stopinjah Celzija. Tudi krpe in spužvaste gobice, ki jih uporabljate za čiščenje kopalnice, morate pogosto prati in dezinficirati ter jih seveda uporabljati samo v kopalnici. 

Prha, kad in stranišče

Dosledno čistite pipe, držala za mila, zavese v kadi za prhanje in gumijaste pripomočke. Da bi preprečili nabiranje plesni na zavesi, kopalnico redno zračite.

Če ste ponosni lastnik masažne kadi, vedite, da je v njenih šobah in ceveh vedno vlaga, zato je tam idealno življenjsko okolje za bakterije in plesni, ki lahko škodujejo zdravju. Kako pogosto morate kad čistiti, da bi se zavarovali pred njimi, je seveda odvisno od tega, kako pogosto jo uporabljate. Če je to vsak dan, jo morate očistiti in razkužiti enkrat mesečno. Če pa šobe vključite le občasno, bo verjetno dovolj čiščenje enkrat na tri mesece.

Detergent in belilo ali kis

Kad napolnite z vodo, da bodo šobe od pet do deset centimetrov pod njeno gladino.  Dodajte dve žlici detergenta za pranje posode v pomivalnem stroju (takega, ki se pretirano ne peni) in pol skodelice belila. Namesto belila lahko uporabite tudi skodelico belega destiliranega kisa. Pustite, da voda brizga petnajst minut, nato pa počakajte, da odteče. Spet natočite vodo in pustite, da brizga še deset minut. Izpustite vodo, nato pa kad ter šobe do suhega obrišite z mehko krpo brez grobih vlaken. Na koncu vse luknjice očistite še s paličicami za čiščenje ušes.

Ne pozabite na umivalnike in bideje

Tudi teh ne gre zanemariti. Dobro jih izperite in osušite po vsaki uporabi. Enkrat tedensko jih očistite z detergentom ali mešanico kisa in vode. Trdovratnejše madeže odstranite z jedilno sodo. Desko straniščne školjke z detergentom ali s kisom očistite vsak dan, enkrat tedensko pa jo razkužite s sredstvom, ki vodni kamen odstranjuje tudi pod robom. 

Deli s prijatelji