V SEDLU

Konji so spomladi utrujeni

Objavljeno 08. maj 2013 08.30 | Posodobljeno 08. maj 2013 08.30 | Piše: Tadej Klavžar

Spomladi je večina naših konj polnih energije, vendar brez kondicije.

Lonžiranje je morda najbolj univerzalna rešitev za ogrevanje, spomladansko nabiranje kondicije in umirjanje konja.

Zima je po navadi zamorjena, dan je kratek in vsi smo bolj ali manj leni. Ko pa se začne dan daljšati, začne organizem proizvajati določene hormone. Konji so na pomlad spočiti in imajo preveč energije, a se hitro utrudijo. Zato moramo z njimi delati po pameti. Pri kobilah se pojavi pojatveni ciklus, s tem pa postanejo živahnejši tudi žrebci. To malo manj vpliva na kastrate. Če ne drugega, jih mikajo vse bolj zeleni travniki. Opažam, da konji, ki pozimi na povodcu zgledno sledijo lastnikom, ob zelenih travnikih naenkrat ne ubogajo več. Torej jih moramo vsako pomlad znova učiti poslušnosti. Enako velja za sedlanje,

Živahnega k lenemu

Prav zato jim moramo dati možnost, da sprostijo odvečno energijo. Varno, tako za njih kot za nas. Ena od možnosti je že velikokrat omenjeno lonžiranje. Enakovredna rešitev je tudi izpust. Konji v izpustu tekajo po svoji volji, nikoli preveč. Bolj lenobni pa včasih tudi premalo. V tem primeru je najbolje, da se lenemu v izpustu pridruži živahen konj, ki ga bo vzpodbudil h gibanju.

Paša male trave

Če je v izpustu trava, je spomladi tam tudi idealna možnost navajanja na zeleno krmo, saj se, ko je trava še majhna, ne more nikoli do sitega najesti.

Spomladanska utrujenost

Če so v izpustu, jih lahko mirno zajahamo tudi brez lonžiranja. Drug problem pa je kondicija. Konji imajo res veliko energije, ki pa jo sprostijo v petih do desetih minutah, potem se umirijo. Ko jih zajahamo, so pogosto že izmučeni in prepoteni. Zato je treba po premoru začeti delati počasi in postopoma. Temu na splošno pravimo spomladanska utrujenost.

Deset minut

Jaz svoje konje spomladi prvič jaham samo deset minut, v glavnem v koraku in kasu. Nato trening iz dneva v dan podaljšujem in stopnjujem intenzivnost, dokler ne pridem na želeno raven. Če konja brez kondicije preobremenimo, se lahko poškoduje, saj se mišice utrudijo in ga komaj nosijo, kaj šele jahača na njem. Utrujeni začne noge vleči za seboj, namesto da bi jih dvigoval. Pogosto se čudimo, zakaj se konj, ki je še lansko jesen lepo tekel in delal kot ura, spotika in lovi kot kak nerodnež.

Spomladanski nerodnež

Če je v dobri kondiciji, lahko brez težav v enem dnevu prejahamo velike razdalje. Tudi ko je utrujen, se ponastavi že v enournem počitku, le da ima na voljo vodo, pašo in morda pest žita. Od zime utrujeni pa tega ne zmorejo, zato nerodni padci spomladi v maneži niso tako redki, če jih prehitro obremenimo. Še enkrat naj poudarim, da je lonža idealna rešitev, saj tako hitro vidimo, ali je njegov tek lahkoten in kako hitro se utrudi.

Ko pa ima enkrat dovolj kondicije in so mišice močne, je njegov korak tudi po daljšem delu stabilen in odločen. Zato začnimo postopoma in po pameti.

Deli s prijatelji