ZDRAVILNE RASTLINE

Ko začne cveteti bezeg, je poletje pred vrati

Objavljeno 28. maj 2014 19.10 | Posodobljeno 28. maj 2014 19.12 | Piše: Taša Oven

Če vzamemo cvet v roke, nas bo dodatno omamil še njegov vonj.

Cvetovi so beli.

Ena glavnih odlik bezga (Sambucus) je, da lahko uporabimo vse dele rastline – od poganjkov, listov, cvetov in jagod do lubja stebel in korenin. V zdravstvene in lepotne namene so ga uporabljali že v antiki. Egipčani so cvetove uporabljali za zdravljenje opeklin in beljenje polti. Z njim so povezane številne vraže, pa najsi bo to, da v bezgu živijo dobri duhovi, ki skrbijo za odlično počutje in varnost ljudi, najsi to, da nas bo bezgova vejica s tremi vozli obvarovala pred revmatizmom.

Na sončni legi

Bezeg raste na travnikih in ob robovih gozda. Ker ima rad sončno lego, ga bomo v gozdovih težko našli. Je rastlina, ki jo z velikim veseljem obletavajo najrazličnejše žuželke.

Imamo ga seveda tudi na domačih vrtovih. Lahko se zaseje sam, a bodimo pozorni. Če je to na mestu, kjer nam ni všeč, ga čim hitreje izkopljimo, dokler je grmiček še mlad, sicer bomo imeli pozneje kar veliko težav z odstranjevanjem. Grmiček namreč zraste tudi do 10 metrov.

Ko ni več rose

Cvetove nabiramo na sončen dan, ko sonce osuši roso in je na njih največ cvetnega prahu. Raje kot s škarjami ali kleščami se lotimo obiranja s prostimi rokami. Cvetove polagamo v košaro ali v vrečko iz blaga, nikakor pa jih ne tlačimo v plastično.

Bezga ne nabirajmo ob prašnih ali asfaltnih cestah, saj se navzame prahu in izpušnih plinov, s čimer izgubi tudi zdravilne učinke. Cvetove pred uporabo dobro pregledamo, saj so na njih pogosto hroščki ali uši. Sušimo jih na svežem zraku – vendar ne na soncu, saj bodo porumeneli – ali v toplem in suhem prostoru.

Na tanko jih razprostremo po papirju in počakamo, da se posušijo. Suhi so, ko se ob dotiku zdrobijo. Posušene shranimo v platnenih ali papirnih vrečkah, lahko tudi v posodi, ki jo zapremo do uporabe.

V zmernih količinah

Cvetove bezga priporočajo za čiščenje organizma in pomagajo pri kašlju, gripi, vnetem grlu, lažji obliki pljučnice, astmi ter zbijanju vročine. Bezgov čaj je odlično sredstvo pri zdravljenju sladkorne bolezni, saj je v njegovih listih zdravilna snov, ki vpliva na količino sladkorja v krvi. Tudi pri preganjanju alkoholnega mačka se bo izkazal.

Kljub njegovim zdravilnim lastnostim ga moramo uživati v zmernih količinah, predvsem pa ga zaradi vsebnosti strupenih alkaloidov ne smejo uživati nosečnice in doječe matere. Nikakor si ne privoščimo surovih svežih jagod bezga, saj niso užitne in bodo povzročile, da si bomo lahko za dolgo rezervirali prostor v domačem WC-ju.

imageOsvežilni napitki

Posušene cvetove lahko poleg tega, da iz njih skuhamo čaj, dodamo kot začimbo v biskvitno testo za razne torte in kolače. Sveže uporabljamo za pripravo osvežilnih napitkov in sirupa. Tudi ocvrti v klasičnemu žvrkljanemu ali pivskemu testu so dobri.

Konec sezone cvetov pa še ne pomeni konca uporabe bezga v gospodinjstvu. Iz zrelih, črnih jagod bomo lahko skuhali marmelado. Če nam bo uspela, bo njen okus podoben brusnični. Iz bezga si lahko pripravimo tudi razne kreme in mazila, ki jih uporabljamo predvsem za razpokano, pordelo in poškodovano kožo na rokah.

Kaj pa palačinke

Ljubitelji palačink naj vsekakor poskusijo palačinke z bezgovim cvetovi. Cvetove dobro operemo in posušimo. Maso za palačinke pripravimo povsem običajno in jo vlijemo na razgreto ponev. Na njo potresemo bezgove cvetove in popečemo na obeh straneh. Palačinke naj bodo malo debelejše od običajnih, da se bodo cvetovi potopil vanje.

Deli s prijatelji