POČITNICE

Kavčanje: počitnice s prvovrstnim vodnikom

Objavljeno 27. maj 2013 17.40 | Posodobljeno 27. maj 2013 17.42 | Piše: Ajda Janovsky

Kavčanje ali couchsurfing je odlično nadomestilo dragih turističnih aranžmajev in prava izbira za vse, ki si želijo deželo, v katero potujejo, spoznati iz prve roke. Le delčku udobja se boste morali odreči.

Priljubljene počitniške destinacije je dobro rezervirati najmanj en mesec pred odhodom.

Čeprav je spletnih strani, ki ponujajo izmenjave domov med ljudmi iz različnih dežel več, precej, ni še nobena prekosila priljubljenosti družabnega omrežja couchsurfing. Je namreč tako priljubljen, da se njegovi uporabniki, lokalni kavčarji ali kavč srferji združujejo v skupine in si izmenjujejo izkušnje: pri nas se, denimo, dobivajo v STA Travel Cafeju v Ljubljani vsako sredo ob 20. uri. O kavčanju obstaja celo knjiga. Potopis Od kavča do kavča avstralskega popotnika Briana Thackerja, ki je tako potoval od Južne Amerike čez Kanado, Islandijo in prek Evrope v Afriko, Indijo in do Filipinov, je preveden v slovenščino. Leta 2004 ustanovljeno omrežje je imelo lani 3,600.000 članov z vsega sveta. Registrirani uporabniki spletne strani lahko prenočijo pri drugih kavč srferjih ali se z njimi le srečujejo in tako izvedo kaj več o mestu in državi, ki so jo obiskali.

Iz prve roke

Ko enkrat preizkusiš kavčanje, ga takoj vzljubiš, sta prepričani slovenski kavčarki in navdušeni popotnici, 34-letna Ljubljančanka Ines Kočar in 27-letna Lučka Kovačec iz Apač. Prva je že kavčala v Španiji, Turčiji, ZDA, Avstraliji, Vietnamu, na Danskem in Novi Zelandiji. Obe sta že gostili kavčarje in nameravata to početi tudi v prihodnosti.

Čeprav je vračilo usluge zaželeno, še zdaleč ni nujno. Uporabnik se sam odloča o tem, ali in kako bo ponudil gostoljubje. »Med kavčanjem sem spoznala izjemne ljudi, z nekaterimi smo postali dobri prijatelji. Še vedno se obiskujemo ali pa srečujemo kje v tujini. In ne samo to: moj najboljši prijatelj je tako spoznal svojo boljšo polovico, Madžarko, ki se je med spoznavanjem Slovenije ustavila v Ljubljani. Več let po srečanju sta še vedno srečno zaljubljena,« pravi Kočarjeva.

Mreža za upokojence
Popotniško komunikacijsko orodje za upokojence LinkedAge je ustvarilo slovensko podjetje Socinet. Trenutno zbirajo domove v sodelovanju z različnimi institucijami za starostnike, na primer domovi za ostarele, avgusta letos pa se bo mogoče v mrežo izmenjave domov vključiti tudi prek spleta.

»Ko sem brskala po spletni strani in iskala primerne kandidate, da mi odstopijo kavč za par noči, sem bila seveda malo skeptična, porajala so se mi različna vprašanja – to res deluje, lahko zaupam ljudem? Izkušnje so mi potrdile, da lahko. Ko gostitelji obljubijo posteljo, jo tudi odstopijo,« se spominja Lučka. Obe popotnici poudarjata, da je družabna plat kavčanja vsaj tako pomembna kot poceni prenočišče. »Največji prednosti sta nova poznanstva in informacije o mestu, v katerem trenutno si, iz prve roke,« je prepričana. »To je preseganje standardne in po navadi površne agencijske ponudbe ali pa precej podobnih nasvetov knjižnih vodnikov,« dodaja Kočarjeva.

Je (ne)varno?

Kavča lahko vsak registriran član spletne strani www.couchsurfing.org ne glede na starost ali spol – če se je le pripravljen odreči kančku udobja. Pri kavčanju namreč ne veste, kako boste spali: nekateri člani vam bodo odstopili celo stanovanje, drugi posteljo, tretji zgolj prostor, kamor boste lahko položili svojo spalno vrečo. Čeprav starostnih omejitev pri kavčanju ni, se zanj večinoma odločajo mladi brez družine.

Med kavčanjem sem srečala izjemne ljudi in z nekaterimi smo postali dobri prijatelji.

Prenočišče v tujini lahko poiščete tudi na portalih BeWelcome, Servas Open Doors, Pasporta Servo in Hospitality Club. Članstvo v več omrežjih vam bo koristilo, če boste iskali prenočišče v turistično zelo obljudenem kraju, in kot opozarja Kočarjeva, je med takšnimi trenutno New York.


Spletna stran www.couchsurfing.org ne jamči za resničnost podatkov, ki jih objavljajo uporabniki, in niti ne prevzema odgovornosti za neprijetne izkušnje, ki bi lahko doletele popotnika.

»Nimam slabih izkušenj s couchsurfingom,« zatrjuje Ines. »Opazila pa sem – in to sta mi potrdila tudi moja turška gostitelja –, da Turki včasih napačno dojemajo couchsurfing. Še posebno glede žensk si včasih mislijo, da postelje svojim gostjam ne bodo zgolj ponudili, ampak jih z njimi tudi delili.«

Leta 2012 je v Veliki Britaniji odmeval primer 29-letne kitajske turistke, ki jo je poskušal posiliti njen turški gostitelj. Kočarjeva se ne ozira na to, ali jo gosti ženska ali moški, a svetuje dekletom, da si za gostitelja morda raje izberejo kavč srferko.

Pred gostovanjem je na spletnem profilu vsekakor priporočljivo preveriti svoje gostitelje in mnenja drugih popotnikov: preverjeni gostitelji in gosti so označeni z verified (preverjen, op. a.) in vouch (jamstvo, op. a.). Svoje člane in pritožbe nanje običajno preverjajo lokalna združenja kavčarjev, na katera se lahko obrnejo tudi popotniki. Kontaktne informacije je običajno mogoče najti na kavčarski spletni strani. 

Deli s prijatelji