NA POT

Kakšna živila sodijo v nahrbtnik

Objavljeno 30. julij 2012 09.00 | Posodobljeno 30. julij 2012 09.00 | Piše: M. F.

Na daljšo pot z avtomobilom naj vas spremlja hladilna torba, če potujete z nahrbtnikom, pa ste pri izbiri živil še bolj omejeni.

Za pohajkovanje z nahrbtnikom se zdijo idealna konzervirana živila, a tudi pri uživanju teh je potrebna previdnost.

Poletje, dopusti in potovanja so pogosto povezani s prebavnimi težavami, ki jih povzroča pokvarjena hrana. Če tudi sami nameravate s seboj na počitnice vzeti živila, torej previdnost pri izbiri in seveda hranjenju teh nikakor ne bo odveč. Bakterije se namreč najhitreje razmnožujejo pri temperaturi od 50 do 60 stopinj Celzija, ki jih živila med potjo po vročem soncu tudi dosežejo. Če se podajate na pot daljšo od dveh ur, naj bo vaš obvezni spremljevalec hladilna torba. Seveda, kadar potujete z avtomobilom. Za avanturiste z nahrbtnikom pa je izbira hrane, ki jih lahko spremlja, še manjša.

Česa ne nosite s seboj

Že pripravljena živila raje pustite doma. Razne sokove in še posebej mlečne napitke, s katerimi gasite žejo na poti takoj po uporabi vrnite nazaj v hladilno torbo. Hitro pokvarljivih živil kot so obarjene mesnine in sveže meso raje ne jemljite s seboj. Vedite tudi, da po prestani dolgi poti živila lahko v hladilniku počakajo največ tri do štiri dni.

Nevarne konzerve

Čeprav se zdijo idealne za pohajkovanja, se lahko tudi pokvarijo. Še posebej, če so dolgo izpostavljene visokim temperaturam. Kadar opazite, da imajo napihnjen pokrov ali je hrana v njih nenavadnega vonja, jih je ne uživajte.

Previdno z jajci

Živila, kjer se lahko hitro razvije salmonela so jajca, perutnina, mleto meso, mleko in mlečni izdelki. Nikakor zato ne nosite s seboj živil, v katerih so surova jajca: majoneza ali druge jajčne kreme. 

Kaj ni vprašljivo

Najbolj primerna za potovanja in dopuste so juhe v vrečkah. Te ne samo, da se ne pokvarijo, pripravljene telesu v vročih dneh zagotovijo prepotrebno tekočino.  Dobrodošle so tudi suhe mesnine, a le v originalni vakuumski embalaži, testenine in omake v kozarcih.

Če se zgodi neprijetnost

Najpogostejši znaki zastrupitve s hrano so močne bolečine v trebuhu, bruhanje, diareja, slabost, včasih tudi povišana temperatura. Prva pomoč v takšnih primerih je čajna dieta. Diareja uničuje naravno črevesno floro in dlje kot traja, večja je verjetnost za dehidracijo. Zato potrebujete čaje, ki hkrati nadomeščajo tekočino in zdravijo. Najbolj učinkovita sta pripravljena iz hrastovega lubja in robidovega listja. Naj bosta zato vaša zvesta spremljevalca na počitnicah.

Deli s prijatelji