TRAJNO

Kako pravilno shraniti hrano

Objavljeno 27. februar 2012 18.00 | Posodobljeno 27. februar 2012 18.00 | Piše: M. F.

Kako pomembno je pravilno hraniti živila, govori podatek, da se letno po vsem svetu pokvari kar 1,3 milijarde ton hrane.

Moka in podobna živila bodo najdlje ostali sveži v neprodušno zaprti posodi.

Po nakupih se nikoli ne odpravite lačni ali brez seznama. Ne kupujte živil zgolj zato, ker so v akciji, in ne velikih pakiranj, ki jih ne potrebujete. Takšne in podobne nasvete poznamo vsi. K večjemu prihranku pa pripomore tudi pravilno shranjevanje živil, da bi ta kar najdlje ostala sveža. Kako pomembno je to, govori podatek, da se letno po vsem svetu pokvari kar 1,3 milijarde ton hrane. Kako torej pravilno shranjevati živila?

Jajca, testenine in suha živila

Jajca hranite v kartonski embalaži, v kateri so bila kupljena. Ta je zaščita, ki preprečuje, da bi jajca vpijala vonje. Suhi izdelki, kot so testenine, moka ali riž, lahko dlje časa stojijo samo v nepredušno zaprti  posodi. Da bi preprečili naselitev moljev v moki, pšeničnem ali koruznem zdrobu in žitih, jim dodajte lovorov list, manjše odprte zavojčke pa lahko hranite tudi z zamrzovalniku.

Oljčno olje za sveže meso

Meso ali ribe, potopljeni v oljčno olje, v hladilniku ostanejo sveži tudi nekaj dni. Olje je konzervans, hkrati pa izboljša okus in hranljivo vrednost teh živil. Mleko in smetano je priporočljiveje hraniti na policah in ne na vratih hladilnika, saj se temperatura na vratih med odpiranjem hladilnika najbolj dvigne. Ostanke hrane imejte v posebnih posodah, nikoli v hladilnik ne postavljajte tople hrane, saj povzroči hiter dvig temperature, kar lahko povzroči kvarjenje druge hrane.

Sveže začimbe

Za pripravo hrane so najboljše, a prevelike količine največkrat romajo med odpadke. Ostanek raje zamrznite, posušite ali – še boljše: nasekljajte ga in prelijte z oljčnim oljem. Na enak način lahko shranite tudi posušene paradižnike.

Vsaka vrsta sira zahteva svoj način

Ob nepravilni hrambi sirov se na njih pojavi plesen ali se posušijo. Vsaka vrsta sicer zahteva svoj način shranjevanja. Siri s plemenito plesnijo bodo najdlje ostali sveži v aluminijasti foliji, preluknjani z zobotrebcem, mehki siri v nepropustno zaprti posodi, parmezan pa je najbolje zaviti v pergamentni papir, da lahko »diha« in ne splesni. Poltrdi sir, kot je gavda, hranite v foliji, v kateri ste ga prinesli iz trgovine.
.

Deli s prijatelji