BLEŠČEČE

Kako očistiti nakit

Objavljeno 29. december 2012 17.00 | Posodobljeno 29. december 2012 17.00 | Piše: M. F.

Biseri bodo znova sijoči s pomočjo kisa, korale osveži olivno olje, srebro bo zasijalo s pepelom, slonovina pa z zobno pasto.

Poskrbite, da bo nakit – in vi z njim – zasijal v popolnem sijaju.

Nedvomno si boste v najdaljši noči nadeli nakit, ki ga hranite za posebne priložnosti. Da bo res prišel do izraza, ga pred tem očistite. Vas zanima, kako boste najučinkovitejši?

Biseri

Porumenele bisere za dve minuti potopite v mlačen vinski kis, nato pa v mlačno čisto vodo. Pustite jih, da se posušijo na čisti brisači.

Platina

Je izjemno odporna, najlažje pa jo je očistiti v vodi z detergentom za posodo ali posebnim čistilom za čiščenje zlata.

Baker

Baker sčasoma izgubi sijaj. Najlažje mu ga boste povrnili z detergentom za posodo, če pa na nakitu opazite madeže, jih skušajte odtisniti z vato, namočeno v kis. Do popolnega sijaja baker zloščite z limonino lupino.

Korale

Osvežili jih boste z olivnim oljem. Če je koralna ogrlica sicer čista, le brez sijaja, jo za nekaj ur položite v zamrzovalnik.

Srebro

Srebro se čisti s posebno krpico za srebro, učinkoviti pa so tudi domači pripomočki: potemnel srebrni nakit namočite v vodi z dodatkom jedilne sode ali ga očistite z limono. Tudi lesni pepel bo s srebra odstranil umazanijo. Posujte z njim potemnel nakit in ga nato obrišite z mehko krpo. Filigranski srebrni nakit očistite z mešanico alkohola in smukca. Mešanico v vse delčke vtrite s ščetko ali čopičem, nato pa ga obrišite s krpo.

Zlato

Tisto, ki ima manj kot 18 karatov, potemni. Lahko ga čistite v vodi, ki ste ji dodali detergent za posodo. Uporabite lahko tudi z vodo razredčen amonijak ali alkohol. Nakit za kratek čas potopite vanj in ga nato narahlo ščetkajte.

Žad

Žad očistite z alkoholom ali z lekarniškim bencinom. Po čiščenju ga negujte z malce olivnega olja, ostanek tega pa obrišite z jelenjo kožo.

Drago kamenje

Diamant, safir in rubin so zelo odporni. Lahko jih čistite z mehko ščetko, namočeno v vodo ali kis. Bolj problematična sta opal ali smaragd, imata namreč drobne razpokice, v katere lahko pronica voda. Za čiščenje teh povprašajte po nasvetu zlatarja.

Slonovina

Nakit čistite tako kot svoje zobe: z zobno pasto in ščetko, nato ga splaknite in posušite. V pomoč vam je lahko tudi vlažna ščetka, namočena v jedilno sodo. Tako boste odstranili rumenilo, ki je na slonovini nastala zaradi starosti.
 

Deli s prijatelji