STARŠI V ZMOTI

Kako ločitev v resnici vpliva na otroke

Objavljeno 03. januar 2014 17.20 | Posodobljeno 03. januar 2014 17.21 | Piše: M. F.

Večina staršev se v prepričanju, da ločitev na otroke ni slabo vplivala, pošteno moti.

Na svojo ločitev gledajo starši s popolnoma drugačnega zornega kota kot njihovi otroci.

Daily Mail opozarja, da veliko staršev ob ločitvi sploh ne opazi stisk svojih otrok in njihovega nezadovoljstva ter menijo, da so razpad družine dobro prenesli. Toda z njimi se strinja le 18 odstotkov otrok.

Tolažbo iščejo drugje

Prav v teh razhajanjih je razlog, da se vse več potomcev ločenih staršev predaja alkoholu in drogam. Vsak 20. otrok je v kritičnih trenutkih posegel po alkoholu, eden od devetih pa se je namerno poškodoval. Vsak peti vprašani otrok je pojasnil, da nima smisla o svojih stiskah govoriti s starši, saj so ti prezaposleni s seboj in z ločitvijo.

Brezmejna sebičnost

Rezultati prav tako kažejo, da so nekateri starši šli tako daleč, da so odločitev o ločitvi potomcem posredovali kar s kratkim sporočilom, osem odstotkov je takšnih, ki so svoj podmladek izrabljali kot orožje v bitki s partnerjem, 10 odstotkov jih je povedalo, da so se prepirali pred otrokom. Da je njihova slika izkrivljena, kažejo odgovori otrok – 31 odstotkov jih je povedalo, da so bili ob ločitvi priča pogostim prepirom staršev.

Več kot zgovorno opozorilo

Raziskavo je izvedel največji britanski portal, namenjen staršem, Netmums, v njem je sodelovalo 1000 ločenih oseb in 100 otrok v starosti do 18 let. Njeni rezultati pa bi nedvomno morali biti v opozorilo vsem staršem, ki so tik pred ali med ločitvijo oziroma so že podpisali ločitvene papirje.

Deli s prijatelji