NAPAKE

Kako čistite ploščice?

Objavljeno 08. januar 2012 17.00 | Posodobljeno 08. januar 2012 17.00 | Piše: M. F.

Pretirano močenje keramične površine poškoduje, na fugah pa se začne pojavljati plesen.

Da vam bodo kar najdlje v ponos, uporabljate nežna čistila in čistilne pripomočke.

Keramične ploščice so izjemno praktične, saj so trpežne, predvsem pa jih je preprosto čistiti. A le, če se izogibate nekaterim, sicer najpogostejšim napakam pri negi s keramiko prekritih površin. Katerim?

Uporaba neprimernih čistil

Predvsem takšnih, ki vsebujejo belilo ali amonijak. Sčasoma namreč razbarvajo fuge med ploščicami, močna in abrazivna čistila pa bodo uničila njihov vrhnji sloj. Prav tako ne uporabljajte čistil na oljni osnovi. Če so vaše talne ploščice gladke, bodo namreč tla postala pravo drsališče.

Uporaba pregrobih pripomočkov

Ploščic in fug nikoli ne čistite z žičnatimi gobicami. Z njimi boste uničili zaščitno prevleko, ploščice zato ne bodo več gladke in bodo izgubile lesk. Uporabljate le mehke gobe in krpe.

Puščanje madežev

Tiste, ki jih po ploščicah povzroči razlitje tekočine (olje, paradižnikova omaka, kava, vino…), morate počistiti takoj. Če se boste obotavljali, boste lahko madež s ploščic najbrž še odstranili, s fug pa ne.

Pretiravanje z vodo

Tekočina ostane na ploščicah, kar lahko povzroči nastanek lis, na fugah pa se bo začela nabirati plesen. 

Sesanje z električno krtačo

Vrtljiva krtača, ki je namenjena za sesanje mehkih površin, ni primerna za čiščenje ploščic. Je namreč pregroba in poškoduje površino. Uporabljajte le krtačo za trde talne površine.

Neredno pometanje in pomivanje

Trdi drobni delci umazanije, ki se nabirajo po tleh in po katerih stopate, prav tako povzročajo poškodbe keramične površine, zato redno pometajte oziroma sesajte, vsaj enkrat tedensko pa tla tudi pomijte.

Neredna uporaba impregnacijskih čistil

Ploščice in fuge, ki so redno v stiku z vodo (na primer ob kopalni kadi), je občasno treba impregnirati oziroma zaščititi pred uničujočim vplivom vode.

Nimate predpražnikov

Kar 80 odstotkov umazanije, ki bi jo sicer v dom prinesli s podplati, se ustavi na predpražniku. Če ga še nimate, si ga nabavite in tako zaščitite talne površine v vašem domu.
 

Deli s prijatelji